Szybkie posiłki, przepisy na nie, inspiracje to coś o co jestem nieustannie proszona gdy układam jadłospisy indywidualne, gdy rozmawiam z różnymi osobami w social mediach i normalnym codziennym życiu. Sporo osób nie przepada za gotowaniem, ale wiedzą, że by zachować lub odzyskać zdrowie potrzebują to robić. Jeszcze inne osoby lubią gotować, ale mają naprawdę bardzo mało czasu, dzieci na głowie, przeprowadzkę w toku. Sytuacje są przecież w życiu różne.
Co więc gotować jeśli brakuje czasu? Jak organizować to gotowanie? Co zrobić by nie ślęczeć przy garach non stop po powrocie z pracy? No i ewentualnie jak unikać częstego gotowania jeśli naprawdę tego nie lubisz. Mam dla Ciebie 11 porad, które pomogą Ci rozwiazać wszystkie te bolączki.
SZYBKIE POSIŁKI – 11 PORAD JAK PRZYGOTOWAĆ JEDZENIE GDY MASZ MAŁO CZASU (LUB CI SIĘ NIE CHCE)
1. SZYBKIE POSIŁKI TO ZUPY
Zupy są wdzięczne. Naprawdę 🙂 Dlaczego warto jeść zupy napisałam nawet oddzielny wpis. Sprawdź tutaj – są bardzo wartościowe.
Obierasz warzywa (lub kupujesz mrożonkę, ale bez żadnych zbędnych dodatków! sama kompozycja warzywna jest najlepsza), wrzucasz do garnka, gotujesz, przyprawiasz, jesz. Starcza na kilka posiłków, można zabrać do pracy w słoiku lub zamrozić. Zupy się naprawdę same gotują. Wystarczy do nich zerkać. Można zrobić je nieco „treściwsze” i dodać soczewicę, mięso, komosę ryżową, kasze, ryż. Mogą stanowić pełnowartościowy posiłek obiadowy.
Jeśli nie masz w domu warzyw warto mieć w zanadrzu mrożonkę. Asortyment jest naprawdę spory, a do najczęściej spotykanych producentów należy Hortex, Frosta, Bonduelle. Kilka inspiracji na zupy możesz podpatrzeć niżej, a jeśli chcesz mieć wszystko podane jak na tacy sprawdź mojego ebooka „Pyszne Zupy”, który ma obliczoną wartość odżywczą, przepisy i wykonanie opisane krok po kroku.
Sprawdź przepisy:
♥ Rozgrzewający krem z marchwi- idealny na zimę (wegański, bezglutenowy)
♥ Krem z cukinii z gruszką – szybki, przepyszny (wegetariański, bezglutenowy)
♥ Zupa grzybowa z suszonych grzybów (pyszna i prosta)
♥ Zupa z zielonym groszkiem i marchewką (wegetariańska)- banalnie prosta
♥ Zupa z soczewicy czerwonej z curry (wegańska)
♥ 2 przepisy na krem z dyni z mleczkiem kokosowym
2. SZYBKIE POSIŁKI – GOTUJ SOSY
Zwykle gdy gotuję zupy odlewam nieco wywaru warzywnego/drobiowego i na nim przyrządzam sos (choć nie jest to konieczne, bo można gotować je na wodzie). Dodaje pokrojone warzywa np. pieczarki, marchewkę, paprykę oraz mięso. Można też na patelni poddusić cebulę. Gotuję na wolnym ogniu, zabielam śmietaną lub jogurtem (lub robię sos na bazie pomidorów), dodaję nieco mąki do zagęszczenia (choć nie zawsze), przyprawiam i koniec.
Sosy są tak samo szybkie i wdzięczne jak zupy. Starczają na kilka posiłków i można je zwykle podawać zarówno z ziemniakami, kaszami jak i makaronem czy ryżem. Zostaje tylko pokrojenie jakiegoś warzywa lub dwóch i obiad gotowy. Sos może stać w lodówce kilka dni, można go zawekować, codziennie można zjeść go z inną kaszą i dokroić jakieś warzywa. Raz marchewkę, raz kapustę, innym razem ogórka. W diecie zimowej polecam kiszonki.
Jest naprawdę wiele możliwości 🙂
3. SZYBKIE POSIŁKI CZYLI ODMRAŻAJ NADWYŻKI
Nie wyrzucaj jedzenia, nawet małych ilości. Zamrażać można niemal wszystko, a zamrożone posiłki naprawdę uratują nie jedną podbramkową sytuację. Wiem to z autopsji. Możesz zamrażać gotowe sosy, zupy, leczo, gulasze, ugotowaną wcześniej soczewicę czy ciecierzycę, które potem można wykorzystać m.in. do przygotowania hummusu, innych past do pieczywa, dodać do prostej sałatki. . Począwszy od chleba, warzyw i owoców po gotowe dania, w tym zupy, sosy, gulasze, dania mączne. W pudełkach doskonale mrożą się dania, w których jest dodatek węglowodanowy w postaci kaszy czy ryżu. Bardzo często mrożone dania ratują kiedy nie mieliśmy możliwości niczego ugotować lub lodówka świeciła pustkami. Znacie to?
4. ZRÓB WIELKIE GOTOWANIE TO SPRZYJA JEDZENIU ZDROWO GDY BRAK CI CZASU
Niektórzy tak bardzo nie lubią gotować, że decydują się to robić raz a dobrze i mają spokój na kilka dni. I to też jest dobra strategia.NIektórzy robią to dlatego, że inaczej się nie da i to pozwala im nadal jeść zdrowo. Coraz częściej można zobaczyć na polskim YT tzn. meal prep. Oglądaj w wolnej chwili, insiruj się. Naprawdę się da.
Sama niejednokrotnie robiłam wielkie gotowanie i nadal robię, bo wiem, że czasem dany tydzień będzie bardzo intensywny. Przygotowuję swoje lunch boxy, resztę mrożę i wyciągam gdy tylko nastąpi potrzeba. Zamrażanie i odmrażanie jest zdecydowanie lepszym sposobem dbania o zdrowie niż jedzenie tego co nam wpadnie w ręce gdziekolwiek i kiedykolwiek. Szczególnie jeśli nie jest to super zdrowe szczególnie jeśli jest to po raz kolejny na szybko kupiona drożdżówka, zupa w proszku, albo danie z milonem składników, ktorych nie możesz rozszyfrować.
5. SZYBKIE POSIŁKI TO BLENDOWANE POSIŁKI
Smoothies czyli zblendowane owoce z mlekiem, kakao, kaszami, płatkami to dobry sposób na drugie śniadanie czy podwieczorek, a czasem i kolację lub śniadanie. Nie wymagają gotowania, wielkiej filozofii a jedynie posiadania składników i blendera.
Dzięki dodaniu płatków czy kasz będą gęstsze i bardziej syte, ale nadal szybkie 🙂 Osoby z insulinoopornością powinny też zadbać by znalazły się w nich źródła białek i tłuszczów czyli np. orzechy, nasiona, masło orzechowe, jogurt grecki/skyr, twaróg, tofu.
Kilak inspiracji:
♥ Letnie koktajle lub smoothies ze szpinaku
♥ Smoothie wiśniowe przeciwzapalne (wegańskie)
♥ Smoothie owoce leśne z pyłkiem kwiatowym
♥ Szpinak – przepisy na zielone koktajle
6. SZYBKIE POSIŁKI – SAŁATKI
Może to nudne dla wielu osób, ale sałatki są naprawdę opcją na szybkie posiłki. Da się je zrobić dosłownie w 5 minut. Tyle zajmie krojenia warzyw, dodanie sera (mozarella, feta, pleśniowego), odrobiny oliwy, ziół i gotowy posiłek. Nie ma potrzeby gotowania. Nie można znaleźć żadnej wymówki. 5 minut gotują się też jajka, które można dodać do wielu sałatek. Krojenie dobrej jakości wędliny czy pieczeni to też minutka. Łatwe i szybkie? No pewnie!
Kilka propozycji na sałatki:
♥ Sałatka z komosy z granatem i fetą
♥ Sałatka z burakiem, grillowanym bakłażanem i ciecierzycą (bezglutenowa, wegańska)
♥ Szybka sałatka z bobem i ciecierzycą pieczoną (wegańska, bezglutenowa)
♥ 7 sposobów na pyszne sałatki
7. SZYBKIE POSIŁKI – MROŻONKI
Mrożonki warzywne i warzywno-owocowe, bez zbędnych dodatków (ale nie gotowe dania obiadowe! chyba, że mają naturalny, dobry skład) to bardzo szybki sposób na przyrządzenie obiadu czy kolacji. Wystarczy rozgrzać patelnię, wrzucić warzywa, w tym czasie pokroić mięso lub ser, tofu, potem dodać do całości, a między czasie ugotować makaron lub po prostu zjeść z pieczywem całość. Gwarantuję Wam, że przygotowanie tego typu dań nie trwa dłużej niż 15 minut. Gotując na dwie porcje przygotujesz obiad w 7,5 minuty na dzień. To naprawdę opcja z kategorii „szybkie posiłki” prawda?
8. SZYBKIE POSIŁKI – PIECZONE POSIŁKI
Pieczenie uwalnia ręce, odzyskuje czas, nie trzeba niczego za bardzo pilnować. Możesz upiec mięso, rybę, rośliny strączkowe, pokrojone warzywa. Możliwości jest bardzo dużo. Podczas pieczenia możesz wykrozystać różne składniki, a potem łączyć je w różne dania. Warzywa przecież idealnie posłużą jako dodatek do obiadu, ale spokojnie położyć je też na kanapce czy zwyczajnie przygotujesz z nich sałatkę. Często pokazuję jak to robię ze swoimi posiłkami na IG STORIES. Jeśli jeszcze nie jesteśmy w kontakcie na Instargramie to kliknij teraz „OBSERWUJ” i inspiruj się oraz ucz do woli. 🙂
9. SZYBKIE POSIŁKI – GOTOWANIE NA PARZE
Sama nie wiem czy powinnam wyjaśniać, bo to tak oczywiste 🙂 Gotowanie na parze to samo gotujące się jedzenie. Nie trzeba nawet za bardzo go pilnować. Wystarczy znać mniej więcej czas gotowania się w ten sposób produktów i nastawić minutnik. Warzywa, mięso, ryby, co dusza zapragnie ugotowane w ten sposób to bogactwo witamin, minerałów i błonnika. Dodatkowo nie zawierają zbędnego tłuszczu i są bardzo lekkostrawne.
10. SZYBKIE POSIŁKI – PAMIĘTAJ O DANIACH JEDNOGARNKOWYCH
Dlaczego lubimy leczo i wszelkie dania, które wymagają wrzucenia wszystkiego do jednego gara? Nie tylko ze względu na smak, ale i prostotę. Mało naczyń do użycia, mało zmywania, jeden garnek do pilnowania. Co ja gotuję w ten sposób? Warzywa wszelkie z mięsem lub bez, w mleku kokosowym lub pomidorach bądź we własnym sosie, ale dobrze doprawione. Do warzyw możecie dodać też tak jak w leczo dobrej jakości kiełbasę. Tak! Kiełbasa dobrej jakości Was nie zabije. Nie ma się czego bać. To oczywiście w ramach obalania mitów żywieniowych. Wegetarianie mogą wybrać wysokiej jakości produkty sojowe w zamian. 🙂 Dania jednogarnkowe można spożywać same bądź z dodatkami. Co dusza zapragnie.
11. SZYBKIE POSIŁKI CZYLI DODATKOWE SPOSOBY OSZCZĘDZANIU CZASU
Nie byłabym sobą gdybym nie podpowiedziała co jeszcze mi osobiście pozwala oszczędzać czas w kuchni gdy przygotowuję szybkie posiłki.
Skorzystaj z tych rad:
- Krój większe kawałki warzyw czy mięsa zamiast drobniutkich i małych (większe się dłużej gotują, ale Ty w tym czasie już i tak robisz coś innego).
- Zamiast czekać na zagotowanie się wody w garnku, zagotuj ją szybciej w czajniku, a do garnka wlej wrzątek.
- Nie patrz bezczynnie aż coś się zacznie gotować tylko wykorzystaj ten czas na pozmywanie, przetarcie blatów i wszystkie drobne czynności, które potem mogą zająć czas.
- Ustaw na piekarniku, w zegarku lub na telefonie czas w jakim ugotujesz posiłek np. 20 min. Staraj się wyrabiać w wyznaczonym czasie. Jest duża szansa, że to Cię zmobilizuje.
- Pomagają również sprzęty kuchenne np. ja odczułam ogromną oszczędność czasu gdy kupiłam dobrej jakości obieraczki do warzyw. Mam dokładnie taką do wszystkich warzyw i taką do ziemniaków. Kiedyś nawet na żywo pokazywałam ile czasu zajmowało obieranie marchwi starą obieraczką. Może dla kogoś to drobnostka, ale dla mnie ogromna zmiana. 🙂
- Wolnowar – wszelkie dania jednogarnkowe można zwyczajnie ugotować w wolnowarze. Wrzucić warzywa, strączki czy mięso i pozwolić się robić 6 do 12h. Niczego nie trzeba pilnować. To oszczędza masę czasu.
Jakie są Wasze triki na oszczędność czasu podczas gotowania? Jestem niezmiernie ciekawa i chętnie wypróbuję Wasze patenty 🙂