Krem z dyni czyli idealne, sezonowe danie na jesienne wieczory. 🙂
Krem z dyni to jedna z moich ulubionych zup. Można ją przyrządzać na wiele sposobów. W wersji pikantnej lub trochę słodszej. Ja najbardziej lubią krem z dyni z nutką mleczka kokosowego, dodatkiem curry, cynamonu i gałki muszkatołowej. To ciepły, rozgrzewający i słodki smak jesieni. I może właśnie dlatego jest to potrawa z dyni najczęściej goszcząca na moim stole.
Inne przepisy na zupy znajdziesz poniżej:
♥ Rozgrzewający krem z marchwi
♥ Szybki i prosty krem z batatów
♥ Zupa z zielonym groszkiem i marchewką (wegetariańska)
♥ Zupa z czerwonej soczewicy z curry (wegańska)
♥ Zupa z soczewicy czerwonej z curry
Poniżej podaję Ci przepisy na 2 kremy z dyni w moim klimacie. Można powiedzieć, że są one dosyć podobne. Różnią się jednak sposobem obróbki dyni: jedna zupa przygotowana jest z dyni, którą jedynie gotujemy, a druga z pieczonej. Zupa z gotowanej dyni jest też bardziej „warzywna” mimo wszystko w smaku przez zblendowanie razem z dynią warzyw z wywaru warzywnego. Druga zupa nie jest zupełnie gotowana na wywarze, za to blendowana z batatami, które podbijają słodkość zupy i orientalne nuty.
Koniecznie wypróbuj przepisy— są naprawę pyszne. A do tego lubiane również przez dzieci (nie moje, ale testowałam kiedyś na nie swoich :).
Jeśli z jakiegoś powodu nie jadasz nabiału (w pierwszym przepisie) możesz zastąpić 12% śmietanę większą ilością mleczka kokosowego. Ostatnio robiłam krem z dyni podobnie do przepisu Darii Ładochy z małymi modyfikacjami i wyszedł równie pyszny. Daria użyła tam właśnie jedynie mleczka. Poniżej link do jej przepisu.
Możesz też zupełnie zrezygnować ze śmietany w wersji pierwszej. Zupa będzie miała nieco mniej kremowy smak, jednak nadal będzie przepyszna. 🙂
KREM Z DYNI Z MLECZKIEM KOKOSOWYM (WERSJA 1 )
Składniki:
- Wywar warzywny ze świeżej włoszczyzny (ugotowany na około 1,5 litrach wody z dodatkiem ziela angielskiego i listków laurowych) – jeśli nie masz wywaru możesz zastąpić go po prostu wodą
- około 2 kg dyni (u mnie 2 średnio-małe dynie już wydrążone, nigdy nie wiem jak określić, która dynia jest mała, którą średnia a którą jest już duża 🙂
- 2 średnie cebule,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub 1 łyżka oleju kokosowego,
- 1 puszka mleka kokosowego dobrej jakości (400 ml) – ja użyłam 2 śmietanki kokosowe, które są bardziej skoncentrowane niż mleczko
- 200 ml śmietany 12% (można pominąć i będzie wegańsko i bezmlecznie),
- przyprawy: curry, pieprz czarny, sól, papryka czerwona słodka, imbir mielony, cynamon, gałka muszkatołowa,
- do ozdoby: pietruszka świeża i podprażone płatki migdałowe
Przygotowanie:
- Ugotuj wywar warzywny ze świeżej, wcześniej umytej i obranej włoszczyzny (najlepiej niezbyt dużej). Nie musisz kroić warzyw w małe kawałki. Zupę i tak będziesz na końcu blendować.
- Gdy wywar będzie się gotował na wolnym ogniu, pokrój cebulę i obierz dynię. Dynię należy pokroić w kostkę lub po prostu mniejsze kawałki (szybciej się ugotuje).
- Na dużej patelni rozgrzej olej i zeszklij na nim cebulę oraz czosnek przeciśnięty przez praskę, a następnie dodaj dynię i duś około 5 minut, mieszając od czasu do czasu.
- Wrzuć dynię do gotującego się wywaru i gotuj wszystko razem od 15 do 20 minut na wolnym ogniu pod przykryciem, aż dynia zmięknie.
- Zupę dopraw solą, pieprzem, curry (u mnie około 3-4 łyżki). Możesz dodać innych przypraw wedle uznania. Ja doprawiam krem z dyni również 1/2 łyżeczki cynamonu, kilkoma szczyptami gałki muszkatołowej i imbiru, a następnie sprawdzam smak.
- Jeśli nie gotujemy dla dzieci, można dodać pieprzu kajeńskiego. Czasem mam wrażenie, że którejś nuty smakowej jest za mało — wówczas stopniowo dodaję więcej przypraw, za każdym razem sprawdzając smak.
- Po przyprawieniu pozwól się zupie jeszcze chwilę pogotować. Następnie wlej mleko kokosowe, pogotuj krem jeszcze 3-5 minut i zdejmij go z ognia. Po delikatnym przestudzeniu dodaj śmietanę i zblenduj zupę.
Krem z dyni podawaj tak, jak lubisz. Ze świeżą natką pietruszki i migdałami 🙂 Ja uwielbiam go też w wersji z prażonym słonecznikiem lub innymi pestkami.
Uwaga! Warzywa z wywaru zblenduj. Nigdy nie wyrzucaj. Nie marnuj żywności. Ja również nie wyrzucam ziela angielskiego i liści laurowych. Uważam, że zmiksowanie ich nadaje zupie bardziej aromatyczny zapach i bogatszy smak.
KREM Z PIECZONEJ DYNI Z MLECZKIEM KOKOSOWYM I BATATAMI (WERSJA 2 )
Składniki:
- około 2 kg dyni (u mnie 2 średnio-małe dynie już wydrążone)
- 2 średnie cebule,
- 2 średnie bataty
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub 1 łyżka oleju kokosowego,
- 1 puszka mleka kokosowego dobrej jakości (400 ml) – ja użyłam 2 śmietanki kokosowe, które są bardziej skoncentrowane niż mleczko i w trakcie gotowania dodawałam nieco wody
- przyprawy: pieprz czarny, sól, papryka czerwona słodka, chilli, kumin, imbir mielony, cynamon, gałka muszkatołowa
- do ozdoby: natka pietruszki, sok z cytryny
Przygotowanie:
- Dynię umyj, wydrąż i pokrój na większe kawałki.
- Upiecz wraz z obranymi i pokrojonymi na grube plastry batatami w około 180 stopniach przez 35 minut.
- Miedzy czasie w garnku podsmaż na oleju pokrojoną cebulę z czosnkiem oraz przyprawami: 1/2 łyżeczki cynamonu, 1/2 łyżeczki chilli, 1/2 kuminu, 1/2 łyżeczki słodkiej papryki i kilkoma szczyptami imbiru. Pilnuj, aby nic się nie przypaliło. Wyłącz ogień i odstaw garnek na bok.
- Po upieczeniu dyni zdejmij z niej skórkę, dodaj ją do duszonej cebuli wraz z batatami. Zalej mleczkiem kokosowym.
- Zacznij gotować na wolnym ogniu około 10 minut. W razie potrzeby dodaj wody (ja dodałam około 2 szklanki).
- Dopraw zupę na koniec solą i pieprzem, gałką. Możesz dodać też nieco sosu sojowego.
- Zblenduj zupę i podawaj z natką pietruszki, skropioną sokiem z cytryny. Słodkość zupy wspaniale przełamuje sok. Spróbuj 🙂
A jaki jest Twój ulubiony sposób na dynię? A może krem z dyni przygotowujesz całkiem inaczej? Daj znać. Chętnie skuszę się na inne dyniowe wariacje 🙂
Bądź na bieżąco! Zapisz się na newsletter, odbierz prezent czyli 3-dniowy jadłospis dla tych, którzy mają mało czasu na gotowanie ?