Aplikacje do zmiany nawyków: HabitBull i Habit Streak Plan

imbir wlaściwości
Imbir – na przeziębienie i inne dolegliwości
18 stycznia 2015
RYŻ Z OWOCAMI MORZA
Ryż z owocami morza i pomidorami
22 stycznia 2015

Aplikacje do zmiany nawyków: HabitBull i Habit Streak Plan

HABIT BULL APLIKACJE NAWYKI

Zmiana nawyków to proces. Bardzo często piszę o  tym na blogu i sama doświadczam tego procesu na co dzień. Próbuję różnych narzędzi by pracować nad swoimi nawykami dlatego dzisiaj po 50 dniach testów mam dla Was recenzję dwóch aplikacji, które mogą stanowić dobre narzędzie do pracy. HabitBull i Habit Streak Plan to aplikacje, które zostały stworzone, aby pomóc osiągać cele, wykształcać dobre nawyki,  pozbywać się tych złych, a przy okazji mieć dostęp do raportów z naszych dokonań.

HabitBull

Aplikacja jest bezpłatna, dostępna na Androida w języku angielskim. Print screeny z aplikacji dostępne są tutaj. Możecie zobaczyć jak wygląda interfejs i sprawdzić opinie innych.

Aplikacja opiera się na codziennym odznaczaniu naszych postępów, a te prezentowane są w formie łańcucha na kalendarzu (tygodniowym bądź miesięcznym). Pozwala pracować nad kilkoma nawykami jednocześnie. Dostępne są 3 możliwości określenia i nazwania swojego celu, które potem rzutują na sposób oznaczania swoich postępów w aplikacji:

  1. na podstawie odpowiedzi “tak” lub “nie” na pytanie np. Czy dzisiaj wypiłam 4 szklanki wody?
  2. przy użyciu liczb np. Jak dużo kalorii dzisiaj zjadłam?
  3. przy użyciu danych z Google Fit (import naszej masy ciała, przebytych kroków, kalorii itp).

Ja korzystam z możliwości nr 1 czyli tak sformułowałam swoje pytania, aby móc odpowiadać twierdząco lub przecząco. Poniżej print screeny z mojej aplikacji (po kliknięciu powiększają się). Prezentują nad czym obecnie pracuję i czy udaje mi się codziennie być skuteczną. Aplikacja tak jak wspomniałam, na zasadzie łańcucha pokazuje kiedy coś zrobiliśmy, kiedy nie. Kolor zielony oznacza sukces, czerwony – brak osiągnięcia celu, a ten lekko brzoskwiniowy zaplanowaną przerwę jak np. dzień regeneracji po treningu (można ustawić inną prezentację w postaci np. krzyżyka i ptaszka) . Pewnie zauważycie, że dodałam pisząc ten post jeszcze jedną aktywność czyli codzienne uczenie się angielskiego z aplikacją Duolingo (dlatego brak postępów :). Najbardziej skuteczna jestem w przypadku aktywności fizycznej, a moje picie 4 szklanek wody dziennie kończy się zwykle porażkami, bo skuteczność na poziomie 32% zupełnie mnie nie zadowala. Aplikację testuję 50 dni i jak widać w przypadku aktywności fizycznej minimum 30 minut dziennie udało mi się wytrwać 19 dni pod rząd, pić wodę 3 dni pod rząd (!), a prowadzić dziennik diety 11 dni pod rząd.

10833823_843820515640954_1502142971_n  10928669_843820512307621_199102132_n

10928574_843820525640953_658399041_n 10921738_843834082306264_77150358_n

Aplikacja prezentuje nasze postępy również w formie statystyki i wykresów. To bardzo pomocne, bo szybko możemy zauważyć i ocenić nad czym trzeba bardziej popracować. Tak, tak Kamila nad piciem wody musi mocno popracować 🙂

Oprócz pełnienia swojej głównej funkcji HabitBull posiada forum na którym można dyskutować z innymi osobami, pokazuje motywujące ilustracje, po ustawieniu odpowiednich powiadomień przypomina o użyciu aplikacji i zaznaczeniu naszych postępów. HabitBull jest według mnie bardzo prosty w użyciu, czytelny i uniwersalny. Bardzo spodobała mi się również ta aplikacja ze względu na możliwości jakie daje.

Habit Streak Plan

Aplikacja opiera się na podobnym działaniu jak HabitBull – należy codziennie odznaczać swoje postępy. Jest bezpłatna i dostępna na Android w języku angielskim. Można wykupić za 9,99 zł wersję pro, z której nie korzystałam. Wersja darmowa jest jednak zdecydowanie bardziej uproszczona niż HabitBull, a przy okazji nakładająca pewne ograniczenia.

Habit Streak Plan działa jak HabitBull i również przesyła powiadomienia jeśli tylko je ustawimy i pokazuje nasz postęp w postaci zielonej linii, której kolor się wzmacnia im bardziej skuteczni jesteśmy. Kolejne nawyki dodajemy za pomocą “plusika”, wprowadzamy nazwę i tworzymy pytanie pomocnicze na które będziemy codziennie odpowiadać. Minusem aplikacji  w wersji darmowej jest to, że działa na zasadzie odpowiedzi na pytanie pomocnicze “tak” i “nie”. W HabitBull mamy jeszcze możliwość liczbową, możemy też oznaczyć dokładnie dni w których zamierzamy nad czymś pracować, a w które mamy przerwy. To bardzo ważne dla tych, którzy chcą pracować nad swoim ciałem a aktywność fizyczna oraz treningi nie odbywają się codziennie.  Habit Streak Plan zatem nie sprawdzi się u tych osób. Nie mamy tu również dostępu do forum, statystyk, brak prezentacji w postaci kalendarza, który według mnie genialnie ilustruje postępy. Sam interfejs jest również mało przyjazny dla oka. HabitBull operuje kolorami i mnie osobiście bardzo się to podoba, że każdy nawyk ma swój wybrany przeze mnie kolor. Habit Streak Plan jest cały zielony – monotonny.

10008370_843831555639850_24619710_n 10913438_843831572306515_1427182486_n 10917662_843831628973176_289262519_n

PODSUMOWANIE

Z racji dużo większej funkcjonalności i możliwości jakie daje HabitBull zdecydowałam zrezygnować z używania Habit Streak Plan. Obie aplikacje pozwalają na osiągnięcie podobnych korzyści, ale HabitBull zdecydowanie bardziej zachęca do użytkowania, oferuje większe możliwości, daje dzięki statystykom szerszy podgląd na nasze osiągnięcia, umożliwia ustawiania różnego rodzaju celów i prosi o tryb w jaki chcemy je realizować (codziennie, w określone dni itd). Ma przyjemniejszy, kolorowy interfejs oraz forum, motywacje w postaci obrazków. Ważne jest również to, że mamy dostęp do historii swojej pracy nad nawykiem i przewijając miesiącami do tyłu na kalendarzu widzimy gdzie nie byliśmy skuteczni. Ja np. wiem, że 10 dni nie ćwiczyłam, bo byłam chora i osłabiona, a za chwile potem nie miałam motywacji do ćwiczeń. W tej aplikacji według mnie brakuje jednej funkcji. Możliwości tworzenia notatek do swoich łańcuchów. Może napiszę o tym twórcom i tym samym przyczynię się do rozwoju aplikacji? 🙂 Kto wiem.

Polecam Wam spróbować wykorzystać aplikację, bo to naprawdę samo dobro i to za darmo! Codzienne użytkowanie jej jest bezproblemowe, sama o sobie przypomina (u mnie zawsze przed snem, w późnych godzinach nocnych), odznaczanie postępów trwa dosłownie minutę, może dwie, a dzięki regularności jestem w stanie określić jak idzie rozwijanie moich nawyków. Co najlepsze to jakie wyniki pokazuje aplikacja sprawdza się w moim ogólnym odczuciu o postępach. Wiem, że mam problem z piciem wody, ale już z aktywnością fizyczną jest znacznie lepiej. Aplikacja swoimi przypomnieniami motywuje też do tego, żeby pracować nad nawykiem lub celem. Bardzo niemiłe uczucie ogarnia mnie za każdym razem kiedy muszę zaznaczyć w łańcuchu dzień na kolor czerwony. Zwłaszcza jeśli robię to kilka razy pod rząd. Wtedy wiem, że coś muszę zmienić w swoim działaniu skoro ciągle jestem nieskuteczna. I tak w przypadku picia wody butelkę postawiłam na biurku, obok szklankę i sprawdzę czy to pomoże osiągnąć cel 🙂

Czy Wy korzystacie z tego typu aplikacji? Możecie coś polecić? A może są aplikacje bez których nie wyobrażacie sobie funkcjonowania? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii i doświadczeń. 🙂

Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
RSS
Facebook
YouTube
Pinterest
Pinterest
Instagram
Przeczytaj poprzedni wpis:
imbir wlaściwości
Imbir – na przeziębienie i inne dolegliwości

Imbir – ta korzenna przyprawa jest zdecydowanie wyjątkowa ze względu na swój wyrazisty ostry smak odmieniający potrawy oraz właściwości prozdrowotne wykorzystywane w łagodzeniu wielu dolegliwości i […]

Zamknij