Imbir – ta korzenna przyprawa jest zdecydowanie wyjątkowa ze względu na swój wyrazisty ostry smak odmieniający potrawy oraz właściwości prozdrowotne wykorzystywane w łagodzeniu wielu dolegliwości i w różnych schorzeniach m. in. wykazuje działanie rozgrzewające, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, antybakteryjne i antywirusowe, łagodzi bóle miesiączkowe i w chorobach stawów, działa przeciwwymiotnie.
Świeży imbir dostępny na bazarku albo w markecie to kłącze, a nie korzeń, jak zwykle jest określany. Oprócz świeżego imbiru możemy też kupić sproszkowaną przyprawę, marynowany i kandyzowany imbir oraz konfiturę imbirową.
Imbir swój charakterystyczny ostry smak i zapach zawdzięcza obecności substancji żywicowych oraz olejków eterycznych. W zależności od pochodzenia kłącze imbiru zawiera od 4 do 7,5% substancji żywicowych oraz od 1 do 3% olejków eterycznych. Na zapach imbiru wpływa wiele składników olejków eterycznych, ale w głównej mierze zingiberol, natomiast smak imbiru to zasługa gingeroli zaliczanych do substancji żywicznych. Podczas przechowywania i obróbki imbiru powstają produkty przemiany gingeroli czyli shogaole. I już koniec z trudnymi nazwami 😉 Wszystkie te substancje wykazują właściwości lecznicze. W jakich dolegliwościach możemy wykorzystać imbir?
W przeziębieniu
To zastosowanie imbiru może wykorzystać każdy z nas zarówno profilaktycznie jak i w momencie kiedy dopadło nas już przeziębienie. Dlaczego? Bo imbir działa rozgrzewająco, a także przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Zapacz przepis na napar z imbiru.
Przeciwbólowo
Gingerole i shogaole wykazują działanie zmniejszające ból, dlatego kłącze imbiru może być stosowane u kobiet w dolegliwościach związanych w miesiączkowaniem.
Przeciwzapalnie
W Chinach olej produkowany ze świeżego imbiru stosuje się zewnętrznie do nacierania skóry np. w bólach związanych z zapaleniem stawów. To działanie spowodowane jest hamowaniem syntezy związków powodujących zapalenie przez substancje zawarte w imbirze.
W niestrawności i mdłościach
Flawanoidy zawarte w imbirze działają rozkurczająco, dlatego ta przyprawa polecana jest w niestrawności. Imbir będzie również korzystnie działał w przypadku nudności pooperacyjnych, w czasie ciąży i w chorobie lokomocyjnej. Wiele preparatów farmaceutycznych stosowanych w niestrawności i łagodzeniu skutków choroby lokomocyjnej zawiera imbir.
W profilaktyce i leczeniu nowotworów
Imbir został przebadany pod względem wpływu na profilaktykę i leczenie raka prostaty. Substancje zawarte w imbirze działają przeciwzapalnie. To oznacza, że zmniejszają stan zapalny w organizmie spowodowany nadmiarem wolnych rodników, a to działa profilaktycznie w powstawaniu nowotworów. Imbir wykazuje nie tylko profilaktyczne, ale też lecznicze działanie w przypadku raka prostaty. Jest to możliwe dzięki substancjom powodującym zatrzymanie podziałów komórkowych oraz apoptozę czyli śmierć komórek nowotworowych. Dzięki temu następuje zatrzymanie powiększania się guza lub nawet zmniejszenie jego objętości.
Imbir to jedna z moich ulubionych przypraw, zarówno w wersji sproszkowanej jaki i świeżej. Dodaję go głównie do naparu imbirowego, zupy i innych dań z soczewicy, dań dalekowschodnich oraz zup-kremów z warzyw. Imbir świetnie sprawdza się jako przyprawa ze względu na swój wyrazisty, świeży i ostry smak, a przy okazji działa profilaktycznie – przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwnowotworowo. Poza tym dodatek imbiru sprawia, że dania staja się łatwiej strawne i nie dokucza nam uczucie pełności w żołądku. A Wy jak wykorzystujecie imbir w kuchni? Leczycie się kłączem imbiru?
Daria Nikołajuk