Teff czyli miłka abisyńska (trawa abisyńska) to zboże pochodzące z Czarnego Kontynentu i uprawiane tam od ponad 4 500 lat charakteryzujące się dużą wartością odżywczą. Od jakiegoś czasu powoli odkrywana również przez resztę świata – miłka jest uprawiana na największą skalę w Etiopii. Stanowi doskonały posiłek dla długodystansowych biegaczy, ale to nie jedyna zaleta tego zboża. Przeczytaj więcej poniżej.
MIŁKA ABISYŃSKA – INFORMACJE OGÓLNE
Przenieś się teraz do Etiopii i wyobraź sobie, że dieta przeciętnego Etiopczyka obfituje w miłkę abisyńską z uwagi na to, że jest to jeden z głównych produktów pokarmowych spożywanych w tym kraju. Zaspokaja większość potrzeb żywieniowych Etiopczyków. jak Miłka abisyńska może być spożywana na różne sposoby. Robi się z niej mąkę, płatki, placki, wiele dań etiopskich w tym indżera (injera), czyli tradycyjny etiopski rodzaj pieczywa przypominający podpłomyki, ale również alkohol. Spożywanie co najmniej 1-2 podpłomyków dziennie, jak się przypuszcza, wpływa na zachowanie zdrowia przez ten naród mimo ubóstwa. Badania pokazują również, że Etiopczyków rzadko dotyka niedokrwistość z niedoboru żelaza. Miłka abisyńska zawiera go bardzo dużo. Sprawdzi się zatem w naszej szerokości geograficznej, jako doskonały element diety zapobiegający niedokrwistości lub ją leczący.
SMAK, ZAPACH, KONSYSTENCJA
Ziarna miłki abisyńskiej w zależności od partii produkcyjnej mogą mieć różny kolor. Od mlecznobiałego poprzez czerwony, a im ciemniejszy, tym zboże to jest bardziej aromatyczne. Jak pachnie i jak smakuje? Ma delikatnie orzechowy smak i zapach. Z uwagi na to, że do tej pory jadłam tylko płatki, mogę powiedzieć również, że wyglądają one jak wióry (takie z drewna), ale po zalaniu ich mlekiem mają niesamowicie przyjemną kremową konsystencję.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Kaloryczność miłki abisyńskiej nie różni się znacznie od innych zbóż. Tym co jednak ją wyróżnia, jest skład witaminowo-mineralny. Zawiera bardzo duże ilości żelaza, wapnia, magnezu, cynku, manganu oraz błonnika pokarmowego, którego dostarcza 8 g w 100 g produktu. Witaminy zaś to tiamina, ryboflawina, niacyna i witamina B6. Najważniejszą informacją jednak jest to, iż miłka abisyńska to zboże bezglutenowe. Doskonale sprawdzi się w diecie osób z celiakią lub nietolerancją na gluten. Naturalnie jest głównym elementem diety maratończyków etiopskich. Jeśli więc biegasz warto spróbować i wdrożyć posiłki z jej udziałem do diety. Co jeszcze zawiera miłka możesz zobaczyć poniżej w tabeli.
Nieoceniona wartość tego zboża tkwi również w tym, iż może ono stanowić doskonałe źródło składników odżywczych, w tym również białka, dla wegetarian i wegan. Pomimo, iż białko zawarte w miłce abisyńskiej nie jest pełnowartościowe, wysoka zawartość mikro- i makroskładników i tak czyni ją produktem, który warto włączyć do swojej diety.
DLACZEGO WARTO JEŚĆ TEFF?
1. Z uwagi na wysoką wartość odżywczą omówioną wyżej.
2. Zapobiega niedokrwistości.
3. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
4. Sprzyja wypróżnianiu dzięki dużej zawartości błonnika.
5. Zawiera mało sodu – doskonały dla osób z chorobami serca, nadciśnieniem.
6. Ubogi w tłuszcze – sprzyja osobom na dietach niskotłuszczowych zwłaszcza specjalistycznych, terapeutycznych.
7. Można na stałe włączyć go do swojego menu i wyczarować z niego wiele dań. O zastosowaniach przeczytasz niżej.
8. Doskonały dla wegetarian i wegan.
INFORMACJA PRAKTYCZNE
1. Teff można długo przechowywać, ponieważ jest oporny na jełczenie tłuszczów. Stąd też stanowi doskonałą rezerwę pokarmową na czas głodu dla Etiopczyków.
2. Gotuje się 10-20 minut, czyli krócej niż np. brązowy ryż, dziki ryż, grube kasze czy ziemniaki.
3. Płatki z miłki doskonale sprawdzają się do szybkich posiłków śniadaniowych – nie trzeba ich gotować. Wystarczy zalać ciepłym mlekiem.
4. Płatki bądź mąka z teffu są rewelacyjnym sposobem na zagęszczanie zup czy sosów.
5. Mąka świetnie sprawdza się do pieczenia chleba na zakwasie, który dodatkowo dzięki fermentacji zwiększa przyswajalność przez organizm folianów – szczególnie ważne w niedoborowych dietach osób z celiakią.
6. Płatki można dosypywać i wzbogacać nimi: kefiry, jogurty, maślanki, soki, koktajle i smoothies.
Znacie to zboże? Jedliście kiedyś? Jak wykorzystujecie w kuchni? A może nie lubicie próbować „takich wynalazków” jakby powiedziała moja babcia? Jeśli tak to czemu?
Zdjęcia pochodzą z portali. www.teffcom.com i www.dziennik.pl
BEZGLUTENOWE PRZEPISY
Teffianka i truskawkowy mus z miłką
Ciasteczka z cieciorki – zamiast mąki pszennej dodaj amarantusowej
Amarantus i 5 przepisów z jego wykorzystaniem
Czekoladowy mus z banana i awokado
Ryż z owocami morza i pomidorami
Sałatka ze szpinakiem, serem feta i pomidorami