Zdrowe odżywianie – co to właściwie oznacza?

przepisy z truskawkami
Przepisy z truskawkami – 11 pysznych pomysłów
2 czerwca 2015
pyszne 25
Pyszne 25 czyli 4 przepisy na lato Anny Starmach
1 lipca 2015

Zdrowe odżywianie – co to właściwie oznacza?

zdrowe odżywianie

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Które produkty są zdrowe, a które nie? Nastały takie czasy, w których nawet dietetycy powinni schylać głowę przed opinią Wszystkowiedzących Osobników płci różnej. Nieustannie czytam i słyszę wiele mitów żywieniowych, które krążą w eterze, umacniają swoją pozycję przez powtarzalność i szkodzą ogółowi. Nie raz też dostałam po głowie za to, że nie zalecam wykluczania ziemniaków w żywieniu jeśli nie istnieją ku temu poważne powody, za to, że ludzi traktuję jak ludzi i w diecie dopuszczam słodycze ucząc przy okazji zdrowego, świadomego do nich podejścia i ograniczania. Przykłady mogłabym mnożyć.

PRZYCZYNA – KAŻDY WIE NAJLEPIEJ?

Zdrowe odżywienia staje się modne. I mnie akurat taka moda cieszy. Wychodzi nam w dużej mierze na zdrowie poza pewnymi wyjątkami gdy dochodzi do zaburzeń odżywiania. Dziś jednak każdy z osobna ma swoją definicję na opisanie zdrowego modelu żywienia. Każdy człowiek to opinia. Rodzi to nieskończoną ilość możliwości na to co uważa się za zdrowe a co nie. Powstają niedomówienia, pomówienia i konflikty. Mamy też wysyp ekspertów z tej dziedziny. W końcu mama koleżanki pracuje w szpitalu – wie na pewno najlepiej. A kolega schudł dzięki diecie cytrusowej 30 kg więc musi być to odpowiedni sposób. Ktoś inny jada tylko kaszę jaglaną, bo jest najzdrowsza, a to nie ma mowy o żadnym glutenie. Gluten o nie!Nie wspominając o tych, którzy są weganami lub stosują paleo. To dopiero są rozbieżności!

Nie da się również ukryć, że istnieje olbrzymia ilość badań, które zarówno potwierdzają jak i zaprzeczają dobremu wpływowi na zdrowie określonych modeli żywieniowych. Środowisko żywieniowców jest podzielone i z racji doświadczeń i własnej filozofii żywienia zaleca określone diety czy produkty przestrzegając czasem mniej lub bardziej zasadnych reguł. To nie ułatwia wyboru Kowalskiemu.

CZYM ZATEM JEST ZDROWE ODŻYWIANIE?

Definicja ta odnosi się do osób dorosłych i zdrowych. Jest wynikiem mojego doświadczenia, wiedzy, praktyki, światopoglądu i zapewne jakiś wierzeń, intuicji. Te wszystkie rzeczy budują opinię nie tylko moją, ale każdego zatem niech nie dziwi Cię słowo “wierzeń”.

ZDROWE ODŻYWIANIE to dostarczanie organizmowi takiej ilości kilokalorii (energii), której potrzebuje by prawidłowo funkcjonować. Ilość ta zależy od wieku, płci, stanu zdrowia czy poziomu aktywności fizycznej. Wraz z tą energią, która dostaje się do organizmu dzięki pożywieniu dostarczane są niezbędne składniki odżywcze, budulcowe, które pozwalają organizmowi prawidłowo pracować. Żywienie takie pozwala zapobiegać niedoborom żywieniowym, sprzyja zachowaniu zdrowiu, koncentracji, sił witalnych i chroni przez chorobami dietozależnymi.

 CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

 1. Unikanie objadania się.
 2. Jedzenie produktów jak najmniej przetworzonych.
 3. Unikanie sztucznych substancji: barwników, konserwantów, słodzików, wypełniaczy itd.
 4. Rozważne stosowanie cukru i zamienników. Najlepiej rezygnacja z nich.
 5. Picie odpowiedniej ilości płynów niedostarczających kilokalorii np. wody, naparów ziołowych.
 6. Unikanie produktów zawierających antybiotyki i hormony w szczególności nabiał i mięso oraz wędliny.
 7. Jedzenie dużej ilości warzyw. Najlepiej do 4-5 posiłków w ciągu dnia.
 8. Obserwację swojego organizmu i sygnałów, które wysyła po spożyciu posiłków.
 9. Umiarkowane spożycie owoców i soków owocowych.
 10.  Jedzenie kolacji najpóźniej 2-3 h przed snem.
 11. Dbałość o jakość produktów, które spożywamy.
 12. Unikanie barów i restauracji typu fast food, miejsc z żywnością niewiadomego pochodzenia.
 13. Świadome jedzenie i umiejętne kontrolowanie tego ile zjadamy.
 14. Różnorodność zjadanych produktów ze względu na ich zróżnicowane oddziaływanie na organizm i odmienny skład witamin czy minerałów.

Jak zacząć odżywiać się zdrowo przeczytasz we wpisie “Jak zacząć jeść zdrowo? Wstęp”.

Jak zacząć jeść zdrowo? Zacznij od koszyka

Co byście jeszcze dodali?

3.7 (73.33%) 3 vote[s]
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
przepisy z truskawkami
Przepisy z truskawkami – 11 pysznych pomysłów

Przepisy z truskawkami to pewnie najczęściej wyszukiwana fraza w internecie gdy nadchodzi sezon letni. Truskawki to sezonowe pyszności, które oprócz tego, że są niskokaloryczne (uwaga, bo są […]

Zamknij