Senność po jedzeniu to problem, zwłaszcza gdy przydarza Ci się nagminnie. Najczęściej doskwiera po obfitym posiłku, którym jest obiad. Niesłychanie utrudnia normalne funkcjonowanie kiedy musimy zabrać się do wytężonej pracy umysłowej, wsiąść do samochodu i gdzieś dojechać. Osoby wykonujące prace fizyczne mają to szczęście, że ruch sprzyja niwelowaniu skutków zjedzenia obfitych posiłków i zmniejsza uczucie senności. Co jednak zrobić jeśli nie możesz iść na spacer ani nie pracujesz fizycznie? Słyszę już głosy: „najchętniej po prostu uciąłbym sobie drzemkę”. I pewnie gdyby to był dzień wolny i przed Tobą zero obowiązków to byłoby to jakieś rozwiązanie. Czy jednak na pewno? Organizm sennością daje nam sygnał, że może coś jest nie tak.
SENNOŚĆ – CO NA NIĄ WYPŁYWA?
Senność dopada:
- po obfitym posiłku,
- po południu,
- gdy kładziemy się na łóżku, kanapie, przyjmujemy pozycję leżącą (mózg dostaje sygnał, że pora spać),
- w przypadku podejrzenia cukrzycy i w stanach hipoglikemii (obniżenie poziomu cukru we krwi),
- w wyniku opuszczenia jakiegoś posiłku gdy pojawia się głód,
- w chorobie: wspomniana cukrzyca, niedoczynność tarczycy, anemia, depresja, odwodnienie, a przede wszystkim INSULINOOPORNOŚĆ.
SENNOŚĆ PO JEDZENIU – CO NA NIĄ WPŁYWA?
JEDZENIE – po posiłku układ trawienny zaczyna pracować, a co za tym idzie potrzebuje być napędzony dodatkowym przepływem krwi w okolicach brzucha. Dochodzi więc do przesunięcia objętości krwi z okolic głowy (mózg) do partii okołotrawiennych. To usypia mózg, wpływa na jego chwilowe niedotlenienie, spowalnia jego działanie.
ODWODNIENIE – jeśli nie pijesz dostatecznych ilości płynów w ciągu dnia organizm może reagować na ich brak sennością. Przeczytaj również jak wybrać dobrą wodę oraz rady jak zbudować nawyk picia wody, by nie dotknęło Cię odwodnienie.
WĘGLOWODANY – duża ilość węglowodanów czyli głównych i najważniejszych winowajców senności. Ziemniaki, kasze, makarony, ryż, chleb a także desery i kompoty, soki, nektary to obiadowi bywalcy – jeśli Twój posiłek składa się z dużej ich ilości np. ziemniaków z mięsem, z niewielką tylko ilością warzyw popijanych sokiem, a następnie spożywasz ciasto na deser to taka ilość węglowodanów (cukrów) ma prawo uśpić. Dlaczego?
Węglowodany powodują, że w uproszczeniu nasza krew wypełnia się glukozą czyli pokarmem dla każdej komórki naszego ciała, w tym dla mózgu. Może ona jednak dotrzeć do komórek dopiero dzięki insulinie – hormonowi, który otwiera drzwi komórek i wpuszcza glukozę do środka. W całym tym procesie sporą rolę odgrywa również
TRYPTOFAN – jest to aminokwas o działaniu nasennym, sprzyjający zasypianiu. W dużych ilościach zawarty jest w mięsie, w soi i produktach sojowych, jajach, serach żółtych czy mleku. Zatem posiłek, który zawiera zarówno dużo węglowodanów jak i mięsa usypia skuteczniej. Oprócz tego tryptofan pełni funkcję regulatora hormonów. Po obfitym posiłki z łatwością dostaje się do ośrodkowego układu nerwowego i wykonuje swoją pracę: nasenną i sprzyjającą dobremu samopoczuciu, błogości.
Wspomniana duża ilość węglowodanów w posiłku, a co za tym idzie wysoki poziom glukozy sprawia, że organizm próbuje uratować nas przed przecukrzeniem. Wyrzuca z trzustki dużo insuliny by ta mogła obniżyć poziom glukozy we krwi i doprowadzić do bezpiecznego stanu. Niestety zwykle kończy się to obniżeniem poziomu glukozy we krwi poniżej odpowiedniego poziomu i organizm wchodzi w stan hipoglikemii. Ta usypia i dodatkowo powoduje olbrzymią chęć na słodycze. Znasz ten stan?
ZA DUŻO JEDZENIA – ilość również odgrywa znaczenie. Jeśli systematycznie jemy zbyt duże porcje, w pośpiechu, nie czekamy aż sygnał o sytości dotrze do mózgu, co zajmuje około 20 minut, wkładamy do ust kolejne kęsy, które obciążają układ trawienny to koło się zamyka. Senność po jedzeniu gwarantowana.
Główni winowajcy zostali zatem rozszyfrowani. Teraz pora na porady, które pozwolą Ci skutecznie wyzbyć się senności, a tym samym zwiększyć jakość i komfort Twojego codziennego życia. Wiem o czym mówię. Z uwagi na problemy zdrowotne w gospodarce węglowodanowej problem znam od podszewki. Poniższe zalecenia na pewno pomogą choć nie zastąpią wizyty u dietetyka czy lekarza gdy będzie taka konieczność.
JAK WALCZYĆ Z SENNOŚCIĄ?
- Nie pomijaj posiłków. Nie doprowadzaj do wilczego głodu, kiedy jesteś w stanie zjeść wszystko w dużych ilościach.
- Odżywiaj się zdrowo. Twoja dieta powinna być zbilansowana pod względem białek, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych i witamin. Przeczytaj również co to właściwie oznacza odżywiać się zdrowo?
- Jadaj regularnie. Przy stole. Nie przed komputerem ani telewizorem. Skup się świadomie na jedzeniu.
- Nie przejadaj się, a jedzenie spożywaj wolno dokładnie przeżuwając każdy kęs.
- Ogranicz ilość węglowodanów na obiad (mniej makaronu, kasz, ziemniaków, ryżu, chleba na poczet warzyw, zwłaszcza tych świeżych).
- Włącz do diety zdrowe tłuszcze. Spróbuj jeść pestki, orzechy, dodawać tłoczone na zimno dobrej jakości oleje roślinne, siemię lniane czy awokado oraz tłuste ryby.
- Nie pij słodkich napojów do obiadu i po nim. Najlepiej całkowicie zrezygnuj ze słodzonej kawy/herbaty, smakowych wód, napojów, koktajli, soków czy kompotu.
- Nie jedz deseru po obiedzie. Odczekaj z czymś słodkim (najlepiej owoc) jeśli musisz, co najmniej do podwieczorku. Choć tak naprawdę lepiej będzie jeśli w początkowych fazach walki z sennością nie będziesz jeść słodyczy ani owoców po południu. Sprawdzą się do I lub II śniadania.
- Ogranicz słodkości do absolutnego minimum w tygodniu. Dowiesz się czemu słodycze i słodkie napoje są szkodliwe?
- Przewietrz się, odetchnij, idź na spacer.
- Rób przerwy w pracy by przejść się po biurze.
- Weź 20-30 bardzo szybkich i głębokich oddechów, żeby dotlenić mózg.
- Zrób badania i sprawdź swój stan zdrowia. Senność po jedzeniu ale nie tylko jest częstym objawem cukrzycy (zbadaj poziom glukozy na czczo we krwi, zrób krzywą insulinową) czy niedoczynności tarczycy (zbadaj jej hormony, skonsultuj się z lekarzem), sprawdź czy nie masz anemii. Senność może również powodować również nadmiar wapnia w organizmie czy niektóre leki np. antydepresyjne, nasenne.
- Skorzystaj z pomocy dietetyka, który sprawdzi Twój sposób odżywiania pod kątem dolegliwości jakie Ci utrudniają normalne funkcjonowanie i zaproponuje dietę oraz zalecenia pomocne w rozwiązaniu problemu.
Oczuwasz senność po jedzeniu? Po których produktach? A może już znasz pomysł na siebie i na to jak z tym walczyć? Podziel się w komentarzach. 🙂
Kamila