Imbir i jego prozdrowotne właściwości wpływają na to, że coraz więcej osób decyduje się używać go w kuchni, przygotowywać z niego napary, dodawać do herbaty. Nadal jednak spotykam sporo osób, które chętnie kupiłyby imbir, ale nie potrafią go potem użyć. To absolutnie naturalne, ponieważ imbir nie jest znany w naszym kręgu kulturowym. Stanowi raczej zagadkę. Dzisiaj chcę rozwikłać zagadkę związaną z imbirem zupełnie od kuchni i odpowiedzieć jaki wybrać, jak go kupować, co można z nim zrobić i jak go przechowywać.
IMBIR ZWYKŁY CZY ORGANICZNY?
Przede wszystkim polecam Ci wybierać imbir z upraw organicznych. Nie martw się ceną za kilogram, która widnieje na półce w sklepie. Wiem, że nie zachęca do kupna, ale zapewniam Cię, że jest lekki i starcza na długo.
Dlaczego zachęcam by wybrać imbir organiczny? Rośnie na zdecydowanie lepszej jakości ziemi, nie można używać do jego uprawy żadnych środków ochrony roślin, które mogą znajdować się potem naturalnie z korzeniu imbiru (najwięcej w skórce!) i zostać przez nas zjedzone.
JAK KUPOWAĆ IMBIR?
Wybieraj ten, który ma jasno brązową skórke, jego struktura jest twarda na całej długości, a po powąchaniu czujesz delikatnie imbirowy zapach. Nie kupuj imbiru, który ma jakieś oznaki zepsucia, jest wysuszony, pomarszczony, ma ciemne plamki i ciemniejszy kolor. Moze to oznaczać, ze zaczyna sie psuć, być może pleśnieje.
Generalnie podczas wybierania wielu warzyw i owoców uważam, ze możemy kierować sie swoim naturalnym instynktem i z łatwością ocenić organoleptycznie (za pomoca zmysłów) czy produkt jest warty kupna. Wystarczy na niego papatrzeć, dotknąć delikatnie sprawdzając strukturę, powąchać i wszystko jest jasne. 🙂
JAK PRZECHOWYWAĆ IMBIR?
Imbir można przechowywać w temperaturze pokojowej jednak szybciej wysycha. Jesli chcesz by imbir zachował swieżość na dłużej należy go przechowywać w lodówce w foliowym woreczku by nie wysychał. Tak przechowywany imbir może być nawet 6-8 tygodni. Z moich doswiadczeń wynika, ze 4 tygodnie przechowywany nadal zachowuje swoje pierwotne właściwości. Dlużej przechowywany nadal może byc spożywany, ale mowiąc szczerze nigdy nie udało mi sie aż tyle czasu przechowywać imbiru. 🙂 Zwykle kupuję go co tydzien i wykorzystuję w przeciągu tego czasu.
CZY IMBIR NALEŻY OBIERAĆ?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: to zależy do czego mamy zamiar go użyć i jaki imbir kupiliśmy. W przypadku dodawania imbiru do gotowania dań imbir należy obrać i pokroić według uznania. Imbir obieram rownież wtedy kiedy trę go na tarce i używam do mikstury przeciwzapalnej lub w przypadku spożywania go w całości w jakikolwiek inny sposób. Jeżli nie mam organicznego imbiru raczej go obieram, aby pozbyć sie zbędnych pozostałości środków ochrony roślin.
Jeśli przygotowuję tylko napar z imbiru nie obieram go tylko po prostu myję, kroję i zalewam wodą (przepis na napar z imbiru). Używam również imbiru do gotowania dań warzywnych jednogarnowych z indyjskim zacięciem. Zwykle przygotowuję coś ala leczo, ale dodaję indyjskie przyprawy.
JAK OBRAĆ IMBIR?
Najlepiej zeskrobać skórkę tak samo jak zeskrobujemy skórkę z marchewki czy ziemniakow. Ma dosyć delikatną skórkę, którą łatwo się zeskrobuje.
Mam nadzieję, że rozwiałam wszelkie wątpliwości co do tego jaki imbir kupić w sklepie i jak go używać. 🙂 Jeśli nie zadaj pytanie w komentarzu. Chętnie odpowiem. 🙂