Dzisiejszy wpis będzie poświęcony 4 punktowi, który mówi o tym, że często nie możemy schudnąć ponieważ zjadamy zbyt duże porcje albo dostarczamy zbyt dużo kcal w małych porcjach zjadanego jedzenia.
Świat oszalał na punkcie wielkości. Wszystkiego. Telefonów, komputerów, samochodów, zegarków. Jedzenia też… Z jednej strony opakowania dziwnie „kurczą się” przy niezmienionej cenie, z drugiej napisów informujących, że czegoś jest „10% więcej” albo „15% gratis” nie brakuje. Zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych zadziwia ilość potężnych pudełek, np. do płatków śniadaniowych czy lodów.
Okazuje się, że większe opakowania oraz porcje jedzenia nakładane na talerz przyczyniają się do tego, że jemy ok. 20% więcej, niż powinniśmy! Znaczenie ma także wielkość talerzy oraz sztućców. Im większe, tym większa ilość zjadanego przez nas jedzenia.
Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zjadane przez nas porcje są za duże. Jemy szybko, po skończeniu posiłku wciąż jesteśmy głodni i dopiero po jakimś czasie odczuwamy, że może nawet przesadziliśmy…
Aby uświadomić sobie czy problem w ogóle istnieje, zacznij spisywać zjadane posiłki albo fotografuj je. Po tygodniu przejrzyj notatki albo zdjęcia i zastanów się, czy jesz odpowiednią ilość.
Wskazówki : Jak zacząć jeść mniejsze porcje?
- Jedz powoli i nie zjadaj wszystkiego jeśli jesteś już najedzony.
- Zamiast produktów XXL, wybieraj mniejsze. Zwróć uwagę, że często w opakowaniu danego produktu jest PARĘ sugerowanych porcji.
- Jedzenie, które zamawiasz na wynos przełóż na talerz. Nie jedz z torebki czy pudełka- nie widać wtedy rzeczywistej ilości posiłku.
- Posiłki wypełniaj różnymi produktami niskokalorycznymi, głównie warzywami.
- Zastąp: duże sztućce, talerze i opakowania- małymi.
Kolejnym problemem jest zjadanie małych, ale dostarczających dużo kcal posiłków. Wielu ludzi jest przekonanych o tym, że prawie w ogóle nie je- ale schudnąć nie może. Może powodem jest właśnie zbyt duża kaloryczność jedzenia?
Odpowiedz na poniższe pytania:
- Odmierzasz olej do smażenia na łyżce czy lejesz prosto z butelki?
- Płatki owsiane sypiesz prosto z opakowania? Dodajesz do tego suszone owoce albo orzechy?
- Jak robisz sosy do obiadu? Którą śmietanę wybierasz? A co z mąką?
- Robisz sałatki z majonezem?
- Jak często podjadasz? Co to najczęściej jest?
Jeśli nie odmierzasz produktów , do sosów używasz śmietany albo mąki, do sałatek dodajesz majonezu i podjadasz chipsy, paluszki albo słodycze- istnieje duże prawdopodobieństwo, że mimo małych posiłków dostarczasz swojemu organizmowi zbyt wiele kcal.
Poniżej zestawienie najbardziej kalorycznych produktów (dane pochodzą ze strony ile wazy.pl):
- Chipsy. Średnia paczka chipsów pieczonych dostarcza ok. 400 kcal, natomiast smażonych prawie 550. Ile razy zdarzyło Ci się zjeść paczkę chipsów, ot tak? 🙂
- Orzechy. Garść orzechów dziennie, codziennie… Tak! Ale jak ciężko jest poprzestać na paru orzechach, prawda? 100 g ( 25 orzechów) orzechów włoskich to 645 kcal, laskowych- 628 kcal, natomiast brazylijskich- 656 kcal.
- Olej! 1 łyżka to 90 kcal! Zastanów się ile oleju jest na twojej patelni… Wszystkie smażone potrawy to prawdziwe bomby kaloryczne!
- Masło roślinne. 1 łyżeczka dostarcza ok. 75 kcal. Pomyśl teraz o wszystkich tortach, w których są kremy z margaryny lub masła. Kawałek ciasta czekoladowego (170 g) może dostarczać nawet 650 kcal! Tiramisu ok. 600, natomiast tort z wiśniami ok. 500 kcal (wiadomo, że przepisy mogą różnić się od siebie i wtedy kaloryczność też będzie różna).
- Majonez. 100g to aż 700 kcal! 1 łyżka dostarcza 166 kcal, natomiast majonezu „light” 121 kcal!
- Cukier. 1 łyżeczka dostarcza średnio 40 kcal. Musisz wziąć pod uwagę, że cukier jest dodawany do wielu produktów i przez to ich kaloryczność wzrasta
- „Pułapki” w postaci sosów mącznych, dressingów z majonezem. Dodatek suszonych owoców np. do owsianki, sałatek, jako przekąska.
Ciekawostka! Kaloryczność alkoholu.
Jedno piwo to ok. 250 kcal, kieliszek wina czerwonego półsłodkiego dostarcza ok. 150 kcal, natomiast kieliszek wódki to 55 kcal!
Przy alkoholu zgubne są wszelkie przekąski w postaci chipsów, paluszków, krakersów, ciastek, ciasteczek itp. oraz napoje dodawane do drinków.
Jeśli chcecie schudnąć, warto porządnie zastanowić się nad wielkościami porcji, które jecie, nawet je fotografować i poeksperymentować. Zobaczcie jak będzie reagował wasz organizm, jak zmieni się odczuwanie przez was głodu, jak będziecie się czuli. Powodzenia!
Emilia Zęgota