Jak odżywiać się zdrowo? Jak utrzymać zdrowy sposób odżywiania? Dla wielu osób to trudne. Zdrowa dieta jest trudna. Często po kilku dniach zdrowego odżywiania wracają do tego co zwykle: drożdżówki na śniadanie, kawy na drugie, byle jakiego obiadu i słodkiej maślanki gdzieś między czasie. Tymczasem wystarczy na zdrowe odżywienie i siebie popatrzeć trochę inaczej by móc utrzymać efekty dłużej, a najlepiej na zawsze. Jak? Pomogą Ci w tym poniższe porady.
1. Stwórz prawdziwą, napisaną z głębi serca listę powodów, dlaczego chcesz się zdrowo odżywiać, dlaczego być może chcesz schudnąć? Po co to robisz?
Co chcesz osiągnąć poprzez schudnięcie i zdrowsze odżywianie? Zdrowie czy może atrakcyjny wygląd? Co się zmieni w Twoim życiu jeśli to zrobisz i czy naprawdę jesteś na tę zmianę gotowy? Być może nie odżywiasz się zdrowo, bo tak jest wygodniej. Można chwycić w ręce to na co się ma ochotę, na talerzu położyć gotowe danie do odgrzania w mikrofalówce. To proste. Szybkie. Zdrowe odżywienie na początku wymaga zaangażowania – jesteś gotowy na nie? Co się stanie jeśli nie zaczniesz zdrowiej jeść teraz? Jak będzie wyglądało Twoje życie za 5, 10 czy 15 lat? Będziesz grubszy, otyły, będziesz mieć trudno z poruszaniem się, będziesz czuł się po prostu mniej zdrowy? W rozpoczęciu zdrowego stylu życia i zdrowej diety na pewno pomoże Ci również wiedza co wpływa na to jak jest teraz oraz wpis „Jak zacząć jeść zdrowo?”
2. Znajdź na siebie sposób.
Zastanów się jakie błędy wcześniej popełniałeś w tej dziedzinie i wyeliminuj te sposoby, które do tej pory nie zadziałały. Dieta 1000 kcal? Dukana, Montignaca, zgodna z grupą krwi, sokowa, głodówki? Co nie zadziałało? Jeśli masz za sobą tysiące wypróbowanych diet cud, które nie działały to nie wracaj do nich. Postaw na sposób, który do tej pory nie został przez Ciebie wypróbowany. Może warto pójść do dietetyka, spróbować jeść zdrowsze produkty na początek, zacząć od odpowiedniego wyboru produktów w sklepie, wyeliminować picie soków i napojów? Wprowadzać zmiany małymi krokami? Próbuj jeśli znów coś się nie powiedzie. To pozwoli Ci poznać siebie, swoje potrzeby i w końcu doprowadzi do znalezienia drogi, która będzie tym potrzebom odpowiadała.
3. Nie spiesz się.
Zarówno w chudnięciu, jak i wprowadzaniu zmian czy wreszcie jedzeniu posiłków. Daj sobie czas. Ucz się niezbędnej cierpliwości i powolności. Przeżuj dokładnie jedzenie. Daj możliwość sygnałom sytości dotrzeć do mózgu. Zajmuje to około 20 minut.
4. Rób notatki co jesz, kiedy, o której godzinie.
Napisz jaki był Twój nastrój. Prowadź dziennik lub w jakikolwiek sposób kontroluj siebie. I nie mówi, że pamiętasz ile jesz, co i kiedy. Niejedno badanie udowodniło, że człowiek nie pamięta ile jadł, a nawet sam siebie oszukuje (Przeczytaj też: Wiesz ile jesz?). Notowanie otwiera oczy na to co i w jakich ilościach wkładasz do ust.
Bądź obiektywny przy ocenie swojego jadłospisu. Szukaj powtarzalnych zachowań, wzorców, które ujawniają się w tych notatkach. One podpowiedzą Ci co robisz dobrze, a co należy poprawić. Pobierz planner dnia i posiłków Make it Fit Planner
5. Nie szukaj idealnych rozwiązań. Zwłaszcza na początku.
Szukaj tych, które w danym momencie przy Twoich możliwościach są do zrealizowania. Jeśli nie stać Cię na modne zdrowe produkty, kupuje te które znasz i nie nadwyrężają Twojej kieszeni. Nie musisz jeść nasion chia. Możesz kupić siemię lniane. Jeśli nie możesz chodzić na zajęcia fitness w klubie zainwestuj w płytę DVD, poszukaj programów do ćwiczeń w internecie (jest ich chyba miliony i wszystkie dostępne za darmo np. na youtube). Jeśli nie stać Cię na jedzenie ryb 1-2 razy w tygodniu kup po prostu dobry suplement z kwasami omega-3.
6. Zmień sposób myślenia na temat jedzenia i diet.
Zaakceptuj to co jest. Zacznij robić inaczej, szukając sposobu na siebie. Odnajdź w tym radość i przyjemność. Zdrowa dieta to jest przecież radość i przyjemność! Myśl o zmianie sposobu odżywiania jak o inwestycji długoterminowej w swoje zdrowie. Nie przestawaj wprowadzać drobnych zmian. Nie martw się gdy coś nie wyjdzie i nie mów, że brak Ci silnej woli. Silna wola nie działa.
7. Naucz się słuchać swojego organizmu.
Naucz się rozróżniać stany: głodu, najedzenia i pełności, bycia nieco głodnym oraz po prostu chęci na jedzenie mimo braku głodu. Bierz pod uwagę swoje emocje. Staraj się nie jeść emocjonalnie. Twój organizm również bardzo często daje Ci znać, że masz jakieś niedobory poprzez „ochotę” na zjedzenie czegoś konkretnego.
8. Skup się na wyrobieniu nawyku jedzenia zdrowiej.
Zdrowa dieta to tak naprawdę wiele nawyków, które się na nią składają. Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Codzienne nawet małe kroki ku zmianie dają lepsze i trwalsze efekty niż tygodniowe zrywy. To mit, że nawyki powstają w 21 dni. Czasem musi upłynąć sporo czasu by wykształcić nowy nawyk lub wygasić ten zły. Mogą pomóc Ci w tym aplikacje, własne notatki lub chociażby Jadzia z Laboratorium Zmieniacza, która o nawykach wie chyba wszystko 🙂
9. Miej plan awaryjny na wypadek potknięć w diecie.
Jeśli już zjesz coś czego nie planowałeś – nie szkodzi. Nie kontynuuj jedzenia niezdrowych produktów dalej. Zrób sobie dzień bez kolacji albo zjedz potem nieco lżej lub po prostu wróć na tory i odżywiaj się jak przed wpadką. Zaplanuj co zrobisz jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce.
10.Zainteresuj się tematem.
Nie oczekuj od siebie wytrwania na diecie jeśli pozostaniesz ignorantem odnośnie zdrowego odżywiania. Zacznij czytać na ten temat, spotkaj się z kimś kto ma wiedzę, poszukaj inspiracji. Twoje zaangażowanie jest naprawdę niezbędne. Najlepszy dietetyk i trener osobisty nie jest w stanie przejść tej drogi za Ciebie. Ty jesteś źródłem zmiany i tylko Ty możesz jej dokonać. Korzystaj ze wsparcia, ale niech ono nie będzie głównym motorem Twojej zmiany. Czytaj Nas, zapisz się na newsletter poniżej, mieć kontakt ze zdrowym sposobem na życie. 🙂
11. Pamiętaj, że towarzystwo i bliscy znajomi oraz rodzina czynią Cię grubym czy mało zdrowym i na odwrót. Bądź tego świadomy.
Jeśli na co dzień otaczają Cię osoby, które nie jedzą zdrowo, nie ruszają się i hamują Twoje pozytywne działania nie masz wyjścia, musisz znaleźć gdzieś źródło pozytywnej zmiany. Wyjdź do ludzi, którzy są szczupli, fit, zdrowi i pomyśl czy taki sposób życia by Ci odpowiadał? Zastanów się co oni robią inaczej niż Ty? Co podoba Ci się w takim stylu życia, a co nie?
12. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się przy większych przeciwnościach.
Nawet jeśli zboczysz z obranej drogi wracaj na nią jak najszybciej. Jeden dzień nie rujnuje niczego. Nie rujnuje diety. Nawet tydzień grzeszenia nie jest w stanie zmienić tego, że cel może zostać osiągnięty. Wierz w siebie! 🙂 Powodzenia!
To moje rady jak zacząć i utrzymać zdrową dietę? Jakie są Twoje? Próbowałeś już czegoś? Co zadziałało, a co nie? Z czym masz największe trudności, a co przychodzi łatwo. Podziel się w komentarzu. 🙂