Mit dotyczący formułowania nawyku w 21 dni jest tak silny, że dla wielu osób, w tym autorytetów rozwoju osobistego stał się prawdziwy. Nawet znany guru sprzedaży i mówca motywacyjny Brian Tracy twierdzi, że wystarczą 3 tygodnie by powstał nawyk. Prawda niestety leży gdzie indziej i niekoniecznie tak blisko liczby 21.
MAXWELL MALTZ I POOPERACYJNE WNIOSKI
W 1950 roku pewien chirurg plastyczny Maxwell Maltz dokonywał obserwacji zachowań swoich pacjentów po przeprowadzonych operacjach. Zauważył, że mniej więcej 21 dni trwa ich przyzwyczajanie się do zmian, które powstawały pooperacyjnie na ich ciele np. do zmienionego wyglądu nosa. Na tej podstawie rozpoczął obserwację swoich własnych zachowań i okresu, w którym udaje mu się dostosować do zmian, a co za tym idzie wykształcać nowe zwyczaje.
Sformułował następnie twierdzenie, że co najmniej 21 dni trwa zmiana obrazu postrzegania czegoś przez człowieka i zastąpienie starego obrazu nowym. Jak widać nie ma to nic wspólnego z formułowaniem nawyku, ale w swojej książce Maltz napisał o kilku innych czynnikach związanych z zachowaniami i tak sprzedał swoją książkę w ponad 30 milionach egzemplarzy rozsiewając informację o magicznych 21 dniach.
KŁAMSTWO CZĘSTO POWTARZANE STAJE SIĘ PRAWDĄ?
Czy można winić go jednak za to, że mimo podkreślenia wyrazów „co najmniej 21 dni” większość znanych specjalistów od rozwoju osobistego skróciła całość do po prostu 21 dni? Zadziałała tu zasada, że rzeczy często powtarzane i słyszane stają się prawdami objawionymi. Doświadczamy tego na co dzień.
Co jeszcze chwyciło? 21 dni to czas stosunkowo krótki, obiecujący i mamiący ludzi, przez co wierzą, że wykształcenie nowego zachowania zajmuje tak mało czasu. Przy czym 3 tygodnie brzmią wystarczająco wiarygodnie by uwierzyć, że może się tak stać. Rzucić palenie w 21 dni? Zacząć regularnie ćwiczyć po 21 dniach? Nauczyć się szybciej czytać po 21 dniach? Wcześniej wstawać po 21 dniach itd. Któż by tego nie chciał? Niestety nie jest to takie łatwe.
ILE TRWA WYKSZTAŁCENIE NAWYKU?
Sprawą zajęli się badacze z University Collage w Londynie. W 2009 roku postanowili sprawdzić ile naprawdę trwa wykształcenie nowego nawyku. Przyjęli, że nawyk to zachowanie, które objawia się działaniem odruchowym, automatycznym. Chcieli znaleźć odpowiedź ile potrzeba czasu by nawyk był podtrzymywany przy minimalnym zaangażowaniu. Innymi słowy abyśmy nie musieli się mobilizować by coś zrobić, zmuszać, mieć poczucie obowiązku.
W badaniu wzięło udział 96 studentów, którzy wybrali po jednym nowym zwyczaju, który chcą wykształcić. Obserwacje trwały 12 tygodni. Zadaniem uczestników było codzienne raportowanie o tym czy wykonali swoje zdanie i jak zmienia się poziom jego automatyzacji w czasie.
Rys. Pochodzi z książki „Jedna rzecz” Garry Keller i Jay Papasan
Na postawie wyników obliczono, że średni czas wykształcenia nowego nawyku to 66 dni – nie 21! Cyfra 66 to jednak wynik uśredniony, rozrzut bowiem wynosił od 18 do 254 dni czyli prawie roku!
Swoją drogę polecam ogromnie książkę „Jedna rzecz” o tym jak budować nawyki, ale także jak skupiać się na najważniejszym i że multizadaniowość to mit.
JAKIE WNIOSKI WYCIĄGNĘLI BADACZE?
-
66 dni to czas dobry i wystarczający by wykształcić w sobie nawyk, ale jego trudność musi być oceniana przez nas jako umiarkowana.
- Łatwiejsze nawyki wykształca się szybciej, trudniejsze wymagają czasu.
-
Formowanie nawyku nie jest procesem „wszystko albo nic”. Jeśli zdarza się opuścić wykonanie czynności i do niej powrócić to nie wpływa to negatywnie na rezultaty.
JAKA NAUKA PŁYNIE Z TYCH WNIOSKÓW DLA CIEBIE?
- Warto uzbroić się w cierpliwość i nie wymagać od siebie perfekcjonizmu. Czasem zdarzy nam się opuścić trening, wstać zbyt późno, zasnąć ze zmęczenia i zjeść ciastko, które nie było w planach. To naturalne.
- Dobrze jest być dla siebie wyrozumiałym i nie zniechęcać się po takich wydarzeniach. Wciąż mamy popołudnie, wieczór lub jutrzejszy dzień by wrócić na właściwe tory.
- Kształtowanie nawyku to proces, a nie jednorazowe zrywy lub kilkurazowe zdarzenia. Jeśli nawyk, który chcemy wykształcić nie należy do najprostszych, wymaga również czasu. Umówmy się, raczej z nocnego marka nie staniesz się skowronkiem w kilka dni. 🙂
- Mierz swoje postępy. Zapisywanie ich w zeszycie, telefonie, w tabelce Excela, gdziekolwiek pozwala rejestrować postępy. Zwykle mamy skłonności do pomniejszania swoich działań i nie dostrzegamy postępów.
- Spójrz w przeszłość. Może jeszcze nie wstajesz o 6 rano i nie ćwiczyć 5 razy w tygodniu, ale czy nie jest lepiej niż było wcześniej? Czy nie wstajesz wcześniej o 2h niż przed zmienianiem nawyku? Może nie ćwiczyłeś wcale, a teraz udaje Ci się to 2 razy w tygodniu? Może jadłeś codziennie słodycze, a teraz tylko 2 razy w tygodniu? To są TWOJE REALNE OSIĄGNIĘCIA. Ciesz się nimi 🙂
To jak będzie z Twoim nawykiem? Podejmujesz wyzwanie zmiany lub wykształcenia jakiegoś kluczowego?
Aby Ci to ułatwić przygotowałam darmowy szablon PDF do pobrania, aby wyznaczyć nawyk do zmiany i skreślać przez 66 dni nasze poczynania w kwestii zmiany danego nawyku.
KLIKNIJ NA IKONKĘ POWYŻEJ I POBIERZ PDF