Jaką rolę w dokonywaniu zmian odgrywa powtarzalność?

gosia zimniak
Wywiad z Gosią Zimniak o jej blogu, pracy, zmianach i nawykach
20 maja 2014
ODCHUDZANIE BŁĘDY FAST FOODY
8 podstawowych błędów żywieniowych, przez które nie możesz schudnąć. Część 5 – fast food.
27 maja 2014

Jaką rolę w dokonywaniu zmian odgrywa powtarzalność?

dieta nawyki

Powtarzalność – samo zło czy wiele dobra?

Czy słowa “powtarzalny” czy “powtarzać” w dzisiejszych czasach mają pozytywne zabarwienie czy może raczej kojarzą się negatywnie? Jak brzmią dla Ciebie?

Obserwuję ludzi, staram się ich słuchać i mam nieodparte wrażenie, że proces powtarzania stał się synonimem czegoś złego, stagnacji, może braku wiedzy. Często słyszymy “Powtarzasz się. Nie stać Cię na wymyślenie czegoś nowego?”, “Już to wiem. Ameryki nie odkryłeś”, wychodząc od dietetyka “Nie powiedział nic czego nie wiem. Właściwie sama od dawna to powtarzam”, “Każdy dzień jest powtarzalny. Nuda”. Trochę w tym racji, prawda? A co jeśli zadasz sobie poniższe pytania? Ile w nich jest racji?

  1. Czy powtarzane często przez kogoś zdanie oznacza, że się myli? Sprawdziłeś to?
  2. Czy w czasach wojny, zagrożenia Twojego życia, narzekałbyś na powtarzalność swoich obowiązków? Czy może powtarzalne dni cieszyłyby Cię? Tak samo jak to, że masz pracę, dach nad głową i pełną lodówkę, a do tego masę innych dogodności?
  3. Czy rady dietetyka, które znasz były przez Ciebie wdrażane w życie? Jak długo? I czy naprawdę dałeś z siebie 100% w stosowaniu ich?

Te pytania rzucają inne światło na to co w naszym życiu stało się już regułą. Ludzie często mają pretensję do innych, bo nie podali im nowego, magicznego rozwiązania na problemy. Nie odpowiedzieli w jakiś odkrywczy sposób. Nie zaskoczyli czymś. Powtórzenie czegoś co słyszeli jest rozczarowaniem. A to dlatego, że człowiek ma naturalną tendencję do komplikowania różnych spraw. Wymyśla utrudnienia i tkwi w przekonaniu, że tylko spektakularne oraz nieznane mu działania i rady są w stanie pomóc. Nic bardziej mylnego. Najczęściej najlepszymi rozwiązaniami są te najprostsze. Te których nie komplikujemy

No dobrze. Rzuciłam już 2 rodzaje światła na proces powtarzania. Niejako udowadniając, że ma on wiele pozytywnych aspektów.

 Na co więc wpływa powtarzalność i jakie są tego konsekwencje?

1. Powtarzanie czynności wpływa na kształtowanie się nawyków. Zarówno tych dobrych, jak i złych. Wśród nich: ścielenie łóżka, picie coca-coli do obiadów, piwa do chipsów, sprawdzanie pogody przed wyjściem, polepszanie sobie humoru zakupami, oszczędzanie, inwestowanie w swój rozwój, oglądanie seriali, mycie zębów, odkładanie wszystkiego na później, itp.

2. Kształtuje wzorce reagowania w pewnych okolicznościach budując system zachowań. Przez powtarzalność swoich zachowań ludzie: krzyczą na swoje dzieci lub decydują się im coś wytłumaczyć, są punktualni lub się spóźniają, po powrocie z pracy siadają przed serialem lub zabierają się za ugotowanie zdrowego obiadu, kłócą się żarliwie z partnerem mając pretensję o najmniejsze szczegóły lub uspokajają się i decydują na rozmowę po opadnięciu emocji. Różnie reagują na stres czyli nie jedzą nic lub wręcz przeciwnie, zamykają się w domu, nie chcą nikogo widzieć lub wychodzą do ludzi bagatelizując obowiązki. Przykłady można mnożyć.

Bardzo ważne jest jednak by uzmysłowić sobie, że nasze reakcje na codzienne sytuacje są powtarzalne. To znakomity punkt wyjścia do rozstrzygnięcia czy są one dobre czy złe oraz co z nimi zrobić. Zwłaszcza wtedy gdy mają negatywny wpływ na naszych bliskich i otoczenie.

3. Pozwala odciążyć mózg, który jest wciąż zasypywany olbrzymią ilością różnych bodźców i informacji. Czy musisz myśleć o tym co zrobić kiedy pojawia się czerwone światło na ulicy lub wtedy kiedy jest zielone? Czy zastanawiasz się jak zawiązać sznurówkę, zrobić kanapkę lub umyć sobie włosy? Nie. Twój mózg jest zwolniony z myślenia o tym. W tym czasie przetwarza miliony innych bodźców.

4. Powtarzanie wzmacnia ścieżki (drogi) neuronalne dzięki czemu nie musimy zawsze do wszystkich działań używać zasobów silnej woli. Nie musimy mobilizować się za każdym razem by coś zrobić. Jeśli coś robimy często i przechodzi to w nawyk to zaczynamy działać na zasadzie autopilota. Ćwiczymy, bo tak przywykliśmy, gotujemy, bo lubimy to. Tak samo jest z oglądaniem telewizji, czytaniem, robieniem na drutach, malowaniem obrazów, słuchaniem muzyki, sprzątaniem. O silnej woli możesz więcej przeczytać tutaj i tutaj oraz o dowiedzieć się jak ją trenować tu.

5. Dzięki powtarzaniu działamy szybciej, bo wykonujemy czynności bez zastanawiania się. 

Kiedy dzieci uczą się wiązać sznurówki lub zakładać ubrania muszą się natrudzić. Robią to wolno, nieporadnie i w efekcie trzeba długo czekać aż skończą rozpoczętą czynność. Dorośli ubierają się automatycznie, szybko myją zęby, w tym czasie wymieniają strzępki zdań, odbierają telefon i pakują kanapki do torby. Wszystko dzięki temu, że kiedyś te czynności były powtarzane i nie zajmują naszych myśli. Podobnie rzecz się ma ze sprzątaniem po sobie, ścieleniem łóżka czy wykonywaniem makijażu przez kobiety.

6. Nawyki, które wykształciły się w przeszłości poprzez powtarzalność pozwalają przetrwać trudne chwile i działać mimo zniechęcenia i braku energii. Zauważyłam tą zależność u siebie. W ostatnim czasie zmęczenie mocno daje się we znaki, do tego doszło zniechęcenie i mam wrażenie, że gdyby nie przyzwyczajenie do tego, że robię pewne rzeczy od dawna, musiałabym naprawdę mocno walczyć ze sobą by robić to co musi zostać zrobione.

Na co jeszcze według Was wpływa powtarzanie i systematykę? Potraficie wskazać takie obszary, w których Wam pomaga lub szkodzi? Bardzo jest ciekawa Waszej opinii 🙂

 

Oceń ten artykuł
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
gosia zimniak
Wywiad z Gosią Zimniak o jej blogu, pracy, zmianach i nawykach

Moi Drodzy, Zapraszam Was dzisiaj w imieniu całej KZ na pierwszy wywiad na blogu. Będzie ich więcej i będziemy próbowały Was zaskakiwać, zwłaszcza w kontekście tego […]

Zamknij