Jak przechowywać probiotyki, tak aby wykazywały swoje prozdrowotne właściwości? Przede wszystkim przechowywanie probiotyków zawsze powinno odbywać się zgodnie z informacją wskazaną na opakowaniu przez producenta. Probiotyki zawierają żywe mikroorganizmy (bakterie, grzyby), a warunkiem ich działania jest m.in. odporność na działanie enzymów trawiennych, niskiego pH żołądka, jak i chronienie przed nieodpowiednimi warunkami atmosferycznymi.
Nieodpowiednio przechowywane probiotyki mogą stracić swoje właściwości, a więc nie będę wykazywały takich efektów prozdrowotnych, które deklaruje producent! Zatem wydamy pieniądze, pomyślimy, że “one nic nie pomogły” i będziemy niezadowoleni oraz sfrustrowani. Tymczasem można tego uniknąć.
Poniżej znajdziesz bardzo dużo wskazówek dotyczących prawidłowego przechowywania probiotyków, a właściwie całej apteczki zarówno w domu, jak i w podróży oraz latem. Jeśli interesuje Cię to, czy dobrze wybrałeś/aś swój probiotyk sprawdź ten artykuł.
JAK PRZECHOWYWAĆ PROBIOTYKI W SPOSÓB PRAWIDŁOWY, TAK BY ZACHOWAŁY SWOJE WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE?
1.Sprawdź, co deklaruje producent na opakowaniu
Probiotyki mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej np. do 25-30℃, ale są też takie probiotyki, które należy przechowywać w lodówce. Najczęściej probiotyki dopochwowe lub do samodzielnego przygotowania (wymieszania) wymagają lodówki.
Takie probiotyki szczególnie latem nie powinny być kupowane on-line, a jeśli na taki sposób zakupu się decydujemy, należy upewnić się, w jaki sposób apteka internetowa je zapakuje (czy da wkład chłodzący?).
Zachęcam do kupowania probiotyków w globulkach w aptekach stacjonarnych i z upewnieniem się, że nie były wystawione np. w witrynie, narażając je tym samym na duże nasłonecznienie. Choć brzmi to kuriozalnie, spotkałam się z sytuacją, w której produkt wskazany do przechowywania w lodówce farmaceutka wyjęła z szuflady obok kasy!
Probiotyki w kapsułkach najczęściej zawierają liofilizowane (suszone w odpowiedni sposób) mikroorganizmy, a technologia ich umieszczania w kapsułkach pozwala na przechowywanie w temperaturze pokojowej. Gdy latem mamy jednak bardzo ciepło w domu, powyżej 25 stopni, zalecam włożenie ich do lodówki. Wszystkie probiotyki Sanprobi należy przechowywać w temperaturze do maksymalnie 25 stopni.
2. Unikaj wysokiej wilgotności, nasłonecznienia, przechowywania w miejscu, gdzie będzie wyższa temperatura (wyższa niż temperatura otoczenia)
Probiotyki powinny być przechowywane w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Zastanów się, gdzie znajduje się takie miejsce w Twoim domu lub mieszkaniu. To może być piwnica, komórka lokatorska, gdzie jest chłodno i ciemno. Może być to też oczywiście lodówka.
Nie przechowuj probiotyków w pobliżu miejsc, gdzie generowane jest dużo ciepła i pary zwiększającej wilgotność.
Spotkałam się z sytuacją, w której domowa apteczka znajdowała się w szafce tuż nad kuchenką gazową/indukcyjną. To nie jest odpowiednie miejsce do przechowywania nie tylko probiotyków, ale w ogóle leków i suplementów.
Gotowanie i pieczenie uwalnia bardzo dużo ciepła, które unosi się do góry. Jeśli przechowujesz leki, suplementy i probiotyki w takich warunkach, to niestety robisz duży błąd. Poszukaj miejsca z dala od kuchni i sprzętów kuchennych.
Podobnie jest w przypadku łazienki.
Łazienka, w której zwykle jest duża wilgotność (a już zwłaszcza taka, w której nie ma odpowiednio działającej wentylacji lub okien), nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania apteczki. Szczególnie jeśli jest w niej bardzo ciepło, a ty uwielbiasz brać długie i gorące kąpiele, które dodatkowo zwiększają wilgotność w pomieszczeniu oraz jego temperaturę.
Nieoczywistymi miejscami, w których być może przechowujesz apteczkę i probiotyki, są takie, obok których przebiegają rury. W sezonie zimowym oddają one do otoczenia bardzo dużo ciepła.
Dodatkowo, jako praktyk i obserwatorka, wiem, że wiele osób trzyma swoje probiotyki i suplementy gdzieś blisko miejsca pracy. Szczególnie, pracując przy komputerze. Niejednokrotnie w wielu miejscach (w urzędzie, na recepcji, u lekarza, odwiedzając znajomych i prowadząc konsultacje) spotkałam się z sytuacją, w której suplementy i probiotyki leżały na biurku, narażone bezpośrednio na światło słoneczne. To nie jest dobre miejsce na przechowywanie probiotyków.
3. Przechowuj probiotyki w oryginalnych opakowaniach i ograniczaj do minimum umieszczanie kapsułek w organizerach na leki/suplementy.
O ile organizery (pudełka z podziałką) na leki i suplementy (np. kasetkowe) pomagają pamiętać, by je przyjmować, są poręczne i można je wszędzie zabrać, w okresie letnim nie są najlepszym rozwiązaniem. Nie powinno się w nich na pewno umieszczać probiotyków, ale również wielu innych leków i suplementów.
Jeśli potrzebujesz to zrobić: najlepiej niech produkt nie leży w nich więcej niż 1-2 doby (pod warunkiem, że temperatura otoczenia nie przekracza np. 25℃).
Jeśli chcesz umieścić w organizerze probiotyk, który jest oryginalnie umieszczony w blistrze, zalecam po prostu odcięcie kilku sztuk z całego blistra i wrzucenie do organizera w takiej formie. W ten sposób zdecydowanie bezpieczniejsze stanie się przechowywanie probiotyków i zachowanie ich właściwości.
W organizerach wyjęte z blistrów lub specjalnych pudełek/słoiczków suplementy i probiotyki ulegają utlenianiu, co nie jest obojętne dla ich działania. Szczególnie latem nie należy w organizerach przechowywać probiotyków, a leki i suplementy przygotowywać na mniej dni z góry niż w sezonie jesienno-zimowym.
4. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie probiotyków w podróży (szczególnie latem).
Zabierając probiotyki w podróż przechowuj je w oryginalnych opakowaniach (blistrach, słoiczkach, buteleczkach itd.) Jeśli probiotyk wymaga warunków chłodniczych i musisz go ze sobą zabrać, a nie masz możliwości umieścić go w lodówce turystycznej, użyj torby termicznej/chłodzącej i włóż do niej wkład chłodzący.
W ten sposób jadąc w podróż samochodem przez minimum kilka godzin, masz pewność, że probiotyk był przechowywany w sposób właściwy. Probiotyki, które nie wymagają lodówki, zalecam przechować w ten sam sposób na czas podróży.
Niestety nie znalazłam pomysłu na to, aby podczas podróży samolotem prawidłowo przechować probiotyk wymagający lodówki, który nie byłby ciut upierdliwy. Zwłaszcza jeśli lecimy do bardzo ciepłych krajów, w których takiego probiotyku nie możemy kupić na miejscu.
Mam tu na myśli przede wszystkim probiotyki dopochwowe, ponieważ w wysokiej temperaturze będą się powoli rozpuszczać. Sama gdybym miała sytuację, w której np. z uwagi na infekcję intymną potrzebowałabym wziąć taki probiotyk na wakacje postąpiłabym jak poniżej.
Wskazówki jak zabrać w podróż probiotyk wymagający warunków chłodniczych:
- Na czas podróży na lotnisko oraz kontroli bezpieczeństwa probiotyk umieściłabym z wkładem chłodzącym w torbie termicznej. Upewniła bym się, że to zgodne z zasadami, bo szczerze mówiąc, nie wiem. Choć nie widzę w tym niczego co mogłoby naruszać zasady bezpieczeństwa na lotnisku 🙂 Jeśli nie trzeba przy bramce wyrzucać takiego wkładu chłodzącego – to kłopot z głowy. Zostawiamy probiotyk z wkładem w torbie i lecimy na wakacje. 🙂 Jeśli trzeba wyrzucić wkład chłodzący, przejdź do punktu 2.
- Probiotyk pozostawiłabym w torebce chłodzącej, a następnie poszła np. do McDonalda i przemiło się uśmiechnęła, aby w kubeczek włożyli mi nieco lodu. Powiedziałabym, że to może dziwactwo o co proszę, ale potrzebuję przechować lek w niskiej temperaturze i nie wpadłam na żaden inny pomysł. Tu wyobraź sobie maślane oczy Kamili 😉 Umieściłabym lód w torebce strunowej, owinęła cienko jakimś materiałem (wtedy wolniej się rozpuszcza, a materiał dodatkowo wchłania nadmiar wody) i włożyła do torby termicznej.
- Po przylocie na miejsce, najszybciej jak to możliwe włożyłabym taki probiotyk do lodówki.
5. Kupuj probiotyki tylko w miejscach, które odpowiednio je przechowują
Ten punkt miałam pominąć, ale pomyślałam, że warto tu dodać tą informację. Jeśli chcesz kupić probiotyk w aptece internetowej (najczęściej klienci robią tak ze względu na niższą cenę) upewnij się, że latem paczka jest odpowiednio zabezpieczona i np. zawiera wkład chłodzący (są takie możliwości dostawy, przesyłka jest wtedy droższa, ale niestety nie każda apteka internetowa posiada taki sposób dostawy w swojej ofercie). Jeśli nie, nie kupuj tak probiotyków.
Możesz kupić je w aptece stacjonarnej lub zamówić poprzez aptekę internetową i odebrać w aptece stacjonarnej np. w DOZ.
Nie wybieraj opcji paczkomatu jako formy dostawy! W paczkomatach latem temperatura w środku jest dużo wyższa niż na zewnątrz. To nie jest bezpieczne.
PODSUMOWANIE – JAK PRZECHOWYWAĆ PROBIOTYKI
Przechowywanie probiotyków zawsze powinno być zgodne z tym, w jaki sposób producent zaleca to robić. W przypadku wszystkich probiotyków Sanprobi (zarówno kropelek Sanprobi IBS krople, jak i pozostałych probiotyków, które są pakowane w blistry) temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni. Miejsce przechowywania powinno być suche i najlepiej ciemne.
Nie należy przechowywać żadnych leków, suplementów i probiotyków blisko miejsc, które generują ciepło i parę (kuchnia, łazienka, okolice biegnących rur, na biurku itd). Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze leki, suplementy i probiotyki zachowują swoje właściwości muszą być prawidłowo przechowywanie. Podobnie jak mięso, czy nabiał wkładamy do lodówki by się nie zepsuły.
Latem probiotyki można przechowywać na czas transportu w torbach termicznych/chłodzących i gdy wymagają tego okoliczności np. podróż włożyć do nich wkład chłodzący. W ten sposób zabezpieczymy probiotyk przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Artykuł powstał z ❤️ we współpracy merytorycznej z marką Sanprobi.