Bez zbędnych wstępów tym razem. Zaczynamy. 🙂
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE JAJEK?
1. STEMPEL – PIERWSZA CYFRA
Wybór jaj zdecydowanie powinniśmy zacząć od sprawdzenia stempla na jajach. Każde jajo wprowadzone do obrotu wg prawa powinno być dokładnie oznaczone. Jedynie właściciele stad liczących do 50 kur są zwolnieni z tego obowiązku. Pierwsza i najważniejsza cyfra stempla to 0, 1, 2 lub 3. Co one oznaczają?
0 – chów ekologiczny
Kury mają do dyspozycji zarówno kurnik, gdzie mają swoje gniazda, jak i zagrodę. Kury są karmione paszą pochodzącą z ekologicznych upraw, a dodatkowo skubią trawę i wygrzebują z ziemi robaki.
1 – chów na wolnym wybiegu
Kury mogą w ciągu dnia przebywać na świeżym powietrzu. W kurniku mają ściółkę i grzędy.
2 – chów ściółkowy
Co najmniej 1/3 powierzchni kurnika to ściółka. Kury mają też swoje gniazda w kurniku, którego jednak nigdy nie opuszczają.
3 – chów klatkowy
Kury są stłoczone w drucianych klatkach, których nie opuszczają. Karmi się je specjalnie przygotowanymi paszami, do których niekiedy podsypuje się antybiotyki, aby nie chorowały. Każde zniesione jajko jest automatycznie odprowadzane za pomocą kanału. Zwykła kura chodząca po podwórku znosi rocznie około 200 jaj, kury w klatkowych fermach prawie dwa razy więcej, bo nawet 350!
Które najlepsze? Wg mnie te z chowu ekologicznego, bo sposób hodowli umożliwia kurom zjadanie, oprócz pasz, też innych pokarmów – trawy i robactwa, co wpływa na korzystniejszy skład jajka pod względem zawartości składników odżywczych, głównie kwasów tłuszczowych. Ja wychowałam się na jajach ze wsi. Są o niebo smaczniejsze niż te z innych rodzajów chowów. Jeśli nie mam do nich dostępu, to staram się kupować jaja ekologiczne albo z chowu z wolnego wybiegu i gotuję je albo robię jajecznicę czy pastę kanapkową. Sporadycznie sięgam po te oznaczone cyfrą 3 i wtedy wykorzystuję je w jakimś przepisie, gdzie nie grają głównej roli np. na ciasteczka owsiane czy zapiekanki warzywne z formy.
2. STEMPEL – KOLEJNE LITERY I CYFRY
Po rodzaju chowu oznaczanymi cyframi od 0 do 3 mamy kolejne symbole. Poniżej rozwikłanie zagadki.
Nasze 12-znakowe oznaczenie możemy zapisać w ten sposób:
XX – YY – AA – BB – CC – DD
Powyższe znaki informują nas o:
XX – rodzaj chowu
YY – symbol kraju, z którego pochodzą jaja
AA – symbol województwa
BB – symbol powiatu
CC – symbol zakresu działalności
DD – symbol fermy
3. WIELKOŚĆ
Wielkość jaj zależy przede wszystkim od wieku niosek. Kury młodsze znoszą mniejsze jajka – to te w rozmiarach S i M, natomiast starsze większe – w rozmiarze L i XL. W mniejszych jajach udział żółtka w całym jaju jest większy niż w przypadku dużych jaj. Jaja większe od starszych kur mają intensywniej zabarwione żółtko.
Ile ważą jaja w poszczególnych rozmiarach?
S – poniżej 53 g
M – 53 – 63 g
L – 63 – 73 g
XL – powyżej 73 g
4. KOLOR SKORUPKI
Kolor jaja zależy od upierzenia kury. Kury o barwnym upierzeniu znoszą ciemniejsze jajka, a te o jasnym upierzeniu – jaśniejsze. Wiąże się to z genem odpowiadającym zarówno za pigmentację upierzenia jak i jaj.
Jeśli decydujecie się na jaja od kur zielononóżek to koniecznie przed zakupem otwórzcie opakowanie i zobaczcie jaki kolor i kształt mają jaja. Jeśli są po prostu duże i białe to możecie być pewni, że macie do czynienia z podróbką. Są to jaja najprawdopodobniej kur rasy Leghorn, czyli typowo klatkowych lub krzyżówek tych kur z zielononóżkami. Jaja od zielononóżek są małe, o wyraźnie podłużnym kształcie i lekko beżowym, cielistym zabarwieniu. Mogą nieznacznie różnić się między sobą pod względem zabarwienia skorupki.
5. HASŁA
Uwaga na wszelkie hasła typu „jaja ze wsi”, „jaja od baby”, „jaja z zagrody”. To nic nie znaczy, to tylko triki reklamowe, ważna jest pierwsza cyfra na jajku, która mówi o typie hodowli.
Wybierając jaja pamiętajcie o sprawdzeniu numeru, żebyście mieli świadomość na co się decydujecie. Nie wierzcie też hasłom na opakowaniu, to jedynie reklama, zazwyczaj nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością… Jaki rozmiar ma jajko i jak jest zabarwione nie jest specjalnie istotne, chyba że chcecie kupić jaja od kur zielononóżek. Wtedy bądźcie czujni i wybierzcie te małe, podłużne i lekko beżowe.
Daria Nikołajuk