Pełnoziarniste ciasto ze śliwkami pachnące wanilią i cynamonem to idealna propozycja na jesienną pluchę. Uwielbiam je nie tylko ze względu na jego smak, ale również prostotę przygotowania. Spróbuj, a przekonasz się jak szybko i łatwo możesz zrobić to pyszne ciasto. Wyeliminowanie cukru, a także dodanie mąki pełnoziarnistej, czyni z niego deser, który można pałaszować bez obaw o swoje zdrowie. No może przesadziłam, ale na pewno jest to opcja zdecydowanie korzystniejsza dla osób z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej, a także osób na diecie redukcyjnej.
Pełnoziarniste ciasto ze śliwkami jako baza może być użyte też do przygotowania ciast z innymi rodzajami owoców np. truskawkami czy borówkami. Mam nadzieję, że Ci zasmakuje! 🙂
Inne przepisy na desery znajdziesz poniżej. Polecam też sprawdzić mój ebook „Zdrowe słodkości”
♥ Pełnoziarniste muffiny bananowe bez cukru
♥ Muffinki bez mąki kokosowo-cynamonowe z nerkowcami
♥ Sernik na pełnoziarnistym kruchym cieście bez cukru
PEŁNOZIARNISTE CIASTO ZE ŚLIWKAMI
SKŁADNIKI:
- 250 g mąki pszennej pełnoziarnistej lub mąki bezglutenowej
- 100 g mąki owsianej lub taka sama ilość pszennej pełnoziarnistej/bezglutenowej
- 250 g jogurtu naturalnego (można wymienić na roślinny w wersji bezmlecznej lub bezlaktozowe)
- 120 g ksylitolu
- 4 łyżki syropu z agawy lub miodu
- 4 jajka
- 80 ml oleju rzepakowego
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 2 łyżeczki cynamonu
- około 350 g wydrylowanych i przekrojonych na pół śliwek
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
PRZYGOTOWANIE
Mąkę przesiej przez sitko z dodatkiem cynamonu i proszku do pieczenia. Jajka ubij na puszystą masę, następnie dodaj powoli ksylitol. Ciągle ubijając dodawaj także małymi strumieniami olej.
Uzyskaną masę następnie wymieszaj delikatnie z syropem z agawy, ekstraktem i jogurtem naturalnym. Dodaj do mąki, po czym wymieszaj całość powoli i dokładnie.
Blaszkę o średnicy około 22-24 cm wysmaruj odrobiną oliwy i posyp na przykład mielonymi migdałami lub bułką tartą. Wylej masę. Następnie na wierzch wyłóż połówki śliwek. Piecz w temperaturze 180 stopni około 45-50 minut. Na koniec wierzch posyp cukrem pudrem zrobionym z odrobiony ksylitolu. Jeśli zależy Ci na cieście, które będzie bardziej mokre użyj więcej oleju lub nieco więcej jogurtu.
WSKAZÓWKI
- W wersji bezmlecznej lub wegańskiej jogurt naturalny można zastąpić np. sojowym lub kokosowym .
- W wersji bezglutenowej użyj mąki bezglutenowej. Jeśli unikasz pszenicy natomiast możesz zrobić ciasto z mąki owsianej i np. żytniej.