O tym czym są nawyki możecie przeczytać tutaj. Ale czy wiecie, że istnieje szczególnie ważna grupa nawyków? Że istnieją takie nawyki, których wypracowanie pozwoli nam na zmianę wielu innych sfer naszego życia, nawet bez wkładania w to wysiłku i często nie będąc tego świadomym?
Doskonałym przykładem takich nawyków są ćwiczenia fizyczne. Wykonywane regularnie, zaledwie raz w tygodniu, oddziałują na inne płaszczyzny naszego życia. Ćwiczące osoby zaczynają się wówczas zdrowiej odżywiać i mniej palą. Wzrasta ich wydajność w pracy, a także poprawiają się relacje z ludźmi – wykazują wobec nich więcej cierpliwości. Te osoby czują się również mniej zestresowane. W ich wypadku regularne uprawianie sportu staje się nawykiem kluczowym, czyli takim, który pociąga za sobą inne zmiany. Co ciekawe, często te osoby nawet nie są świadome zachodzących zmian i ich przyczyny.
Zależność ta nie została do końca wyjaśniona. Może wynika to faktu, że sport uczy wytrwałości i dyscypliny? Z przeprowadzonego międzynarodowego badania w grupie osób na menedżerskich stanowiskach (w przedsiębiorstwach, których roczne przychody przekraczały 250 mln dolarów) wynika, że 90% ankietowanych kobiet uprawiało w przeszłości sport. Aktywność fizyczna była częścią ich życia w szkole podstawowej, średniej oraz podczas studiów. Jeśli chodzi o kobiety zasiadające w zarządach spółek, ten odsetek wynosił aż 96%. Obecnie, pracując już zawodowo, 55% kobiet na menedżerskich stanowiskach i 67% kobiet zajmujących najwyższe stanowiska w firmie, nadal uprawia sport. Co siódma spośród ankietowanych pań jest zdania, że osoby, które uprawiają jakikolwiek sport, niezależnie od stopnia zaangażowania, lepiej odnajdują się w pracy zespołowej niż osoby, które stronią od aktywności fizycznej. Jednym słowem sport wpływa na efektywność pracy i relacje między współpracownikami, a także uczy przywództwa i zarządzania zespołami ludzi.
Dlaczego niektóre nawyki stają się tymi kluczowymi, wpływającymi na wiele aspektów naszego życia? Otóż powiązane jest to z terminem „małe zwycięstwa”. Każdy kolejny mały sukces daje nam przekonanie o powodzeniu kolejnych przedsięwzięć. Daje nam również siłę, aby podjąć wysiłek.
Z czasem „małe zwycięstwa” mogą stać się wzorcami, które przekonują nas, że możemy sprostać również większym wyzwaniom.
Innym spośród kluczowych nawyków, również wymagającym dyscypliny, jest zapisywanie rodzaju i ilości spożywanych posiłków i wypijanych płynów, nawet w przypadku kiedy robimy to raz w tygodniu… O tym i o innych przypadkach wykształcania kluczowych nawyków przeczytacie w kolejnej części wpisu.
Daria Nikołajuk