15 nawyków ludzi, którzy mają zdrowe relacje z żywnością cz.1

wymówki na diecie
Prawo przyczyny i skutku na przykładzie mojej walki o nawyk zwiększonej aktywności fizycznej
13 lipca 2014
odchudzanie
15 nawyków ludzi, którzy mają zdrowe relacje z żywnością cz.2
3 sierpnia 2014

15 nawyków ludzi, którzy mają zdrowe relacje z żywnością cz.1

odchudzanie

Relacje – od razu myślimy o tych, które mamy z ludźmi. Rodzina, przyjaciele, znajomi, współpracownicy. Zapominamy, że relacje to nie tylko to co łączy nas z ludźmi właśnie, ale też z miejscami, przedmiotami, pieniędzmi czy tym co gości w naszym życiu codziennie, a więc z żywnością.

Jeśli myślicie, że takie relacje nie mają miejsca to jesteście w dużym błędzie. Wystarczy, że pomyślicie o wszystkich osobach z zaburzeniami odżywiania. Osobach, których dopada: anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, ortoreksja, zespół nocnego jedzenia, przejadanie się w nadwadze i otyłości. Osoby z zaburzeniami odżywiania nie mają zdrowych relacji z żywnością. Jakie jednak są te zdrowe relacje? Dowiecie się za chwilę. 🙂

1. OSOBY, KTÓRE MAJĄ ZDROWE RELACJE Z ŻYWNOŚCIĄ JEDZĄ ŚWIADOMIE

Potrafią słuchać organizmu i odpowiadać na jego potrzeby. Wiedzą kiedy są rzeczywiście głodne, kiedy najedzone, kiedy mają ochotę na jakąś żywieniową zachciankę. Identyfikują sygnały jakie daje im ciało.

2. JEDZENIE NIE SŁUŻY IM JEDYNIE DO ZASPOKAJANIU GŁODU, ALE PRZEDE WSZYSTKIM DO ODŻYWIANIA ORGANIZMU

Potrafią świadomie decydować o tym co zjedzą, gdzie, jakiej jakości jest żywność i że jej zadaniem jest przede wszystkim odżywiać nasze ciało i pomagać pracować organizmowi prawidłowo, a nie nas jedynie nasycić. Osoby takie bardzo często jedzeniem się delektują, nie lubią jeść w pośpiechu, w ruchu, na stojąco, gdzieś w autobusie. Posiłki stanowią pewną świętość i rytuał.

3. DOBRA RELACJA Z ŻYWNOŚCIĄ JEST POZYTYWNA – TO PRZYJACIELSKIE I ZDROWE PODEJŚCIE DO PRODUKTÓW ŻYWNOŚCIOWYCH

Zdrowa relacja to relacja bez wyrzutów. Osoby z taką relacją potrafią bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie od czasu do czasu na pewne ekstrawagancje żywieniowe jak frytki, ciasto, pizza, wysokokaloryczne potrawy z serami pleśniowymi, orzechami itp. Nie traktują ich jako wroga sylwetki i organizmu, ale raczej pewną rzadką przyjemność, na którą mogą sobie pozwolić. Ich dieta bowiem opiera się na co dzień na innych produktach i potrawach.

wypasiona kanapka

4. ZDROWO CZYLI BEZ PRZEJADANIA SIĘ

Jeśli osoba ze dobrym, zdrowym podejściem do diety zje obfity obiad, nie decyduje się na jedzenie deseru nawet jeśli ma na to ochotę. Nie obciążają dodatkowo żołądka, pozwalają układowi trawiennemu poradzić sobie najpierw z porcją jedzenia, która została w danym momencie dostarczona.

5. EMOCJE TO NIE SYGNAŁ DO JEDZENIA

Nie jedzą emocjonalnie, pod wpływem różnych bodźców i emocji. Jedzą kiedy czują fizyczny głód. Stres, radość, smutek i inne emocje nie wpływają na ich decyzje o podjęciu jedzenia. Jedzenie bowiem nie jest dla nich rozwiązaniem na dotykające poradzenie sobie z emocjami i okolicznościami, w których się znaleźli.

6. SYTOŚĆ ZAKOMUNIKOWANA I DOBRZE ODCZYTANA

Przestają jeść kiedy czują lekkie nasycenie lub świadomie przestają jeść by sygnały o najedzeniu dotarły do mózgu.Mając świadomość o tym jak czuje się człowiek przejedzony pilnują by do takiego stanu nie doprowadzić. Zależy im na dobrym samopoczuciu by móc efektywnie pracować, spędzać dzień. Przejadanie się temu nie służy. 

Jakie są Wasze relacje z żywnością? Czy to co napisałam powyżej charakteryzuje Wasze relacje? Warto zadać sobie te pytania. Warto zastanowić się jak kształtujecie jako rodzice relacje z żywnością u swoich dzieci? Zachęcam Was do przemyśleń. W następnym wpisie o kolejnych cechach dobrej relacji z jedzeniem.

15 nawyków ludzi, którzy mają zdrowe relacje z żywnością cz.2 <———- przeczytaj 🙂

Oceń ten artykuł
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
wymówki na diecie
Prawo przyczyny i skutku na przykładzie mojej walki o nawyk zwiększonej aktywności fizycznej

Minął miesiąc od mojego wyzwania wykształcania w sobie nawyku zwiększonej aktywności fizycznej. Nie mam dla Was żadnej tabeli, żadnego podsumowania typu "czarno na białym". Nie przeczytacie […]

Zamknij