3 sposoby jak odnaleźć nawyk kluczowy

sałatka ze szpinakiem
Przepis – sałatka ze szpinakiem , serem feta i pomidorami
2 grudnia 2014
siłownia
10 najważniejszych aspektów przy wyborze siłowni
4 grudnia 2014
domino

W bestsellerze “Siła nawyku” Charles Duhigg dokładnie omówił zagadnienie nawyków kluczowych, które przybliżała Daria ( Kluczowa teoria cz.1 i Kluczowa teoria cz.2). Nawyki kluczowe to takie, które pociągają za sobą kolejne zmiany. Są napędem by zmianie ulegały nie tylko obszary związane z danym nawykiem, ale również inne, które często są z nim zupełnie niezwiązane.

Nawyki kluczowe wpływają na to jak żyjemy, jemy, śpimy, komunikujemy się z bliskimi oraz na to jak pracujemy czy wreszcie dbamy o zdrowie (więcej aktywności fizycznej, rzucenie palenia, zdrowsza dieta, częstsza profilaktyka i obserwacja np. stomatologiczna).  Dzięki kluczowym nawykom zmienia się nasze całe życie! Oczywiście potrzeba na to czasu, ale faktycznie jest to możliwe.

Cahrles Duhigg w zamieszczonym artykule mówi o 3 cechach, które charakteryzują nawyki kluczowe. Oto one.

3 CECHY CHARAKTERYZUJĄCE NAWYKI KLUCZOWE

1. Nawyki kluczowe zapewniają dużą ilość małych zwycięstw.

Co to oznacza? Powinniśmy znaleźć taki nawyk, który będzie nam dostarczał dzięki pracy nad nim wciąż małych sukcesów. Musimy być pewni, że pracując nad zmianą nawyku jesteśmy skuteczni, a małe zwycięstwa są właśnie takim miernikiem skuteczności. Według autora “Siły nawyku” małe zwycięstwa mają olbrzymią moc. Pozwalają nam przekonywać samych siebie, że skoro jesteśmy w stanie osiągać małe sukcesy dzień po dniu to zdobycie dużego jest w zasięgu naszych rąk. Wspaniała mobilizacja prawda?

MAŁE KROKI NAWYK KLUCZOWY

2. Nawyki kluczowe to dobre podłoże do wyrośnięcia innych nawyków.

Są jak najlepszej jakości gleba, która dzięki swoim właściwościom pozwoli na wyrośnięcie doskonałych i okazałych plonów. Trzeba pamiętać jednak, że pewne nawyki nie staną się prawdopodobnie kluczowymi jak na przykład, picie szklanki wody z cytryną zaraz po przebudzeniu czy branie zimnego prysznica. Nawyk kluczowy to taki, którego wykształcenie wiąże się z jakąś konkretną pracą do wykonania, a ta angażuje często samodyscyplinę, motywację, zasoby silnej woli. Pozostając zatem przy poranku nawykiem kluczowym może być poranna gimnastyka. I ta pociągnie za sobą jedzenie lepszej jakości śniadania, przygotowania posiłków do pracy, wypiciem wody czy wykształceniem większej ilości podkładów spokoju (mniej stresu), więcej życzliwości wobec ludzi czy zadbania o dobą jakość i ilość snu.

3. Nawyki kluczowe dodają energii, satysfakcji i poczucia, że możesz więcej!

Według Dihigga trzeba szukać tych momentów lub je dostrzegać kiedy się wydarzają, w których doskonałość, zmiana, wytrwałość lub jakakolwiek inna cnota są zaraźliwe. Nawyki kluczowe są tak potężne, że zmieniają to jak myślimy o sobie, co myślimy i co możemy osiągnąć. Co więcej nie pozbawiają energii, zapału, satysfakcji i chęci do pracy jak już skończysz. Dają Ci ich więcej i więcej!

ENERGIA DO DZIAŁANIA

PRZYKŁADY NAWYKÓW KLUCZOWYCH

1. Rozpoczęcie aktywności fizycznej. To mogą być spacery, basen, siłownia, taniec, tenis, bieganie. Cokolwiek co będzie wymagało wysiłku, da poczucie małego zwycięstwa na końcu i motywację by robić to z określoną regularnością. Nie wszyscy zaczynają od robienia czegoś codziennie, niektórzy zdecydują się na basen 1 raz w tygodniu. I to też może przynieść spektakularne zmiany.

2. Przejście na dietę odchudzającą. Możesz zaczynać od dużych rzeczy albo od małych, ale wiesz, że celem jest schudnięcie. Zaczynasz mniej jeść, wprowadzasz regularne posiłki, odstawiasz gazowane niezdrowe napoje, rezygnujesz ze słodyczy na co dzień i wprowadzasz reżim na nie. A może zaczniesz od odstawienia kawy jesli to jest problemem.

3. Prowadzenie dzienniczka. Według badań jest to jeden z najlepszych sposób na to by skutecznie zmieniać swoje życie. Właśnie dlatego, że pisanie dzienniczka to nawyk kluczowy, który działa cuda. Nie tylko w przypadku osób z nadwagą, ale dzienniczki są również prowadzone w procesach rehabilitacyjnych, rekonwalescencji po poważnych zabiegach chirurgicznych. Pacjenci tacy dużo szybciej niż Ci, którzy dziennika nie pisali dochodzą do sprawności fizycznej i zdrowia.

3. Redukcja ilości wypijanego alkoholu.

4. Rzucenie palenia.

5. Rozpoczęcie oszczędzania pewnych kwot pieniędzy co miesiąc.

6. Rozpoczęcie nauki nowej rzeczy, tańca, języka obcego.

7. Odkładanie wszystkich rzeczy w domu na ich miejsce.

8. Rozpoczęcie samodzielnego gotowania.

9. Rozpoczęcie regularnej, codziennej dbałości o porządek w domu.

10. Dla tych, którzy nie czytają książek codzienne czytanie 20-30 min również będzie nawykiem kluczowym.

 Czy zagadnienie nawyków kluczowych jest Wam znane? Czy wykształciliście jakiś nawyk kluczowy, który wpłynął na resztę Waszego funkcjonowania i życia? W jaki sposób i co to było? Bardzo jestem ciekawa Waszych doświadczeń.

Kochani jeśli uznacie, że ten tekst jest wartościowy to proszę o polubienie, skomentowanie, udostępnienie o większemu gronu odbiorców. Wierzymy, że docierając do większej ilości osób jesteśmy w stanie wpłynąć pozytywnie na ich działania lub chociaż świadomość. Jeśli uważacie, że to przydatne to wiecie co można zrobić 🙂

5 (100%) 4 vote[s]
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
sałatka ze szpinakiem
Przepis – sałatka ze szpinakiem , serem feta i pomidorami

Bardzo łatwy i szybki sposób na sałatkę. Taką sałatkę możemy zjeść np. na kolację czy zaserwować na imprezie. Smacznie, zdrowo i kolorowo :) Składniki: szpinak 100g […]

Zamknij