Granola żurawinowa z masłem orzechowym to jedna z moich ulubionych propozycji szybkiego śniadania. Sama w sobie jest pyszna i zdrowa, a dodatek masła orzechowego sprawia, że staje się bardziej syta. No i oczywiście smaczniejsza. Masło dodatkowo „skleja” składniki. Tłuszcze w nim zawarte powodują, że jest lepiej zbilansowanym „posiłkiem”.
Granola żurawinowa idealnie sprawdzi się w podróży, a także w biurze/na uczelni. Wystarczy ją zapakować z pojemniczek. Dodatek jogurtu czy mleka (niezależnie od tego czy jesteś na diecie roślinnej – sprawdź mleka roślinne które polecam TUAJ– czy tradycyjnej) pozwoli zjeść pełnowartościowy posiłek nawet w biegu.
Spróbuj koniecznie! Granola żurawinowa nie jest przesłodzona, a słodkość pochodzi przede wszystkim z suszonych owoców. 🙂
Inne przepisy na granolę znajdziesz poniżej:
♥ Najprostsza domowa granola z żurawiną i cynamonem – chrupiąca i aromatyczna
♥ Granola piernikowo- daktylowa
GRANOLA ŻURAWINOWA Z MASŁEM ORZECHOWYM – BEZMLECZNA I BEZGLUTENOWA
SKŁADNIKI (NA 12 PORCJI – U MNIE TO DUŻY SŁOIK PO KAWIE)
- 150 g płatków owsianych górskich bezglutenowych lub zwykłych jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej
- 100 g żurawiny suszonej najlepiej takiej bez dodatku cukru (jeśli nią nie dysponujesz możesz granolę wcześniej zalać gorącą wodą na kilka minut i następnie odsączyć) – świetnie też sprawdzą się niesiarkowane morele zamiast żurawiny
- 100 g suszonych daktyli
- 50 g płatków gryczanych lub jaglanych (na diecie bez eliminacji glutenu można użyć płatków owsianych czy żytnich)
- 100 g słonecznika
- 100 g pestek dyni
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (można pominąć jeśli nie dysponujesz)
- 50 g masła orzechowego (użyłam migdałowego, ale może być każde inne o dobrym składzie, bez dodatku oleju palmowego i cukru)
- 2-3 łyżeczki cynamonu cejlońskiego
- 1 łyżeczka sproszkowanego kardamonu
- 2 łyżki syropu z agawy lub miodu
- około 150 ml gorącej wody lub gorącego naparu z owocowej herbaty np. z hibiskusa lub dzikiej róży albo żurawinowej
PRZYGOTOWANIE
Płatki zbożowe, żurawinę, pestki dyni i słonecznika wymieszaj z przyprawami. Daktyle zalej gorącą wodą (lub naparem) i odstaw na kilka minut. Następnie zblenduj je z wodą, dodaj masło orzechowe, ekstrakt waniliowy i syrop z agawy. Wymieszaj masę daktylowo-orzechową z suchymi składnikami dokładnie.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i rozprowadź na niej równomiernie granolę. Piecz w temperaturze 200 stopni około 20 minut w sumie. Po 10 minutach przemieszaj granolę, następnie piecz znów 5 minut. Przemieszaj granolę ponownie i piecz ostatnie 5 minut. Granolę należy mieszać minimum 3 razy aby jej nie przypalić.
Przechowuj do 3-4 tygodni w szczelnie zamkniętym szklanym słoiku.
WSKAZÓWKI
- Co do zasady nie przygotuję granoli, które są słodkim ulepkiem. Ta granola żurawinowa też taka nie jest. Wychodzę z założenia, że zawsze można sobie słodycz “dobudować” dodatkiem świeżego owocu lub dodaniem odrobiny miodu czy syropu z agawy już do posiłku.
- Słodkość staram się uzyskiwać za pomocą daktyli suszonych lub innych suszonych owoców.
- Jeśli Tobie zależy na większej słodkości dodaj więcej syropu z agawy, a w przypadku osób na diecie w insulinooporności można dodać ksylitol do gorącej wody lub erytrol.
- Granola jak wspomniałam to bardzo dobra opcja na posiłek w podróży. Wystarczy mieć pojemnik, w którym ją przechowamy. Idealnie nadaje się też do lunchboxa do pracy lub dla dziecka do szkoły.
Po więcej inspiracji, porad, a także przepisów zaglądaj na Facebooka oraz na mój Instagram. Do zobaczenia tam ? Daj znać czy granola żurawinowa zagościła w Twoim domu i czy smakowała ?