Makowiec na pełnoziarnistym cieście czekał ponad rok na publikację. Niesamowite jest to, że wpis ten przygotowałam dokładnie rok temu i nie opublikowałam. Czemu? Nie mam pojęcia. Cóż nadrabiam więc w tym roku, aby jednak pokazać, że można zrobić kruche ciasto w wersji nieco zdrowszej i odpowiedniejszej dla insulinoopornych.
Uwaga! Chcę jednak zaznaczyć, że to nie jest najzdrowsze ciasto świata, ale też nie ma tragedii 🙂 Z racji mieszkania w Anglii niestety nie udało mi się znaleźć nigdzie maku, aby móc zrobić samodzielnie masę makową, musiałam więc użyć gotowej. Ciasto było też przygotowywane dla gości więc jest z lukrem, który jest lubiany przez wiele osób. Natomiast Tobie polecam pominąć lukier – to dodatkowa ogromna ilość cukru, która naprawdę nie jest do niczego potrzebna. Polecam Ci przygotować zmielony w moździerzu na pył ksylitol i nim obsypać delikatnie ciasto po upieczeniu.
MAKOWIEC NA PEŁNOZIARNISTYM CIEŚCIE KRUCHYM
SKŁADNIKI:
Ciasto:
- 300 g pełnoziarnistej mąki pszennej typ 1850
- 150 g masła (zimnego)
- 3 żółtka
- 60 g ksylitolu lub erytrolu (erytrolu trzeba będzie dać jednak nieco więcej bo jest mniej słodki niż ksylitol za to nie ma właściwie kalorii)
- 2 łyżeczki esencji waniliowej
- 1-2 łyżki lodowatej wody (opcjonalnie)
Masa makowa:
- 1 puszka dobrej jakości masy makowej lub można zrobić coś podobnego jak w zaprezentowanym niżej filmie (wtedy polecam zamiast cukru pudru dodać erytrol lub ksylitol zmielone na puder w moździerzu)
- 3 białka
- 2 łyżki bułki tartej lub migdałów mielonych
- około 150 g pokrojonych dowolnych orzechów: dałam pekany, włoskie i migdały
PRZYGOTOWANIE
Makowiec na pełnoziarnistym spodzie zacznij od tego, żeby posiekać mąkę z ksylitolem, masłem i żółtkami aż się połączą dobrze i powstanie ciasto. W przypadku problemów ze sklejeniem ciasta można dodać nieco zimnej wody (1-2 łyżki zwykle). Można też użyć malaksera do tej czynności czy robota planetarnego- będzie szybciej. Ciasto następnie zagnieć, zrób z niego kulkę, owiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na minimum 30 minut do 1 godziny.
Między czasie posiekaj drobno orzechy, wymieszaj z masą makową i ubitymi na sztywno białkami ze szczyptą soli. Dodaj zmielone migdały lub bułkę tartą.
Kruche ciasto podziel na dwie równe części. Jedną rozwałkuj i wyłóż nią dno blaszki (piekłam w blaszce okrągłej o średnicy 26 cm). Następnie wyłóż przygotowaną masę makową. Drugą część ciasta rozwałkuj, pokrój w paseczki i ułóż na wierzchu masy makowej „na zakładkę”.
Piecz około 35-40 minut w 180 stopniach C. Ostudź i posyp ewentualnie pudrowym ksylitolem.