Jaglanka na mleku kokosowym to bezglutenowa i bezmleczna wersja śniadania dla łasuchów czyli osób, które lubią z rana zjeść coś zdrowego, ale na słodko. Ogromna część moich podopiecznych prosi mnie podczas układania jadłospisów o różne wariacje słodkich śniadań czyli np. owsianki, jaglanki, gryczanki. W zależności od tego jakiej bazy użyjemy taki posiłek otrzymamy.
Jeśli bazą będą płatki jaglane lub kasza jaglana będzie to jaglanka. Jeśli płatki gryczane – gryczanka itd. Myślę, że sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że wybieranie co rano innego źródła węglowodanów znacząco wzbogaci i urozmaici dietę. Tylko pomyśl. W poniedziałek – komosa ryżowa, we wtorek – płatki owsiane, w środę – kasza jaglana, w czwartek – amarantus, w piątek – płatki gryczane, a w sobotę – płatki żytnie, a w niedzielę możesz zastosować każdego rodzaju płatków w jednym daniu. Widzisz ile jest możliwości?
Tymczasem zapraszam na przepis. Prosty, szybki i bardzo odżywczy! Dodatkowo jaglanka na mleku kokosowym to propozycja bezglutenowa i bezmleczna. Idealna dla osób, które mają nietolerancje laktozy, alergię na białka mleka krowiego lub chociażby ze względów zdrowotnych muszą eliminować z diety gluten.
JAGLANKA NA MLEKU KOKOSOWYM Z MAKIEM I JABŁKIEM
SKŁADNIKI (1 porcja):
- 1 jabłko
- 50g kaszy jaglanej suchej (przed ugotowaniem)
- 80g mleczka kokosowego (takiego tłustego, które zwykle kupujemy w puszce)
- 1 łyżka maku
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki kardamonu
PRZYGOTOWANIE:
1. Kaszą opłucz w wodzie kilkukrotnie, aby pozbawić ją goryczki. Woda musi być czysta.
2. Do garnka wlej około 100-150 ml wody oraz dodaj mleczko kokosowe, następnie opłukaną kaszę.
3. Przypraw cynamonem i kardamonem. Wymieszaj i dodaj jabłko starte na tarce o dużych oczkach. Może je również wkroić w postaci większych kawałków.
4. Gotuj kaszę od momentu zagotowania około 15 minut na wolnym ogniu. Mieszaj od czasu do czasu aby się nie przypaliła.Następnie wyłącz ogień, przykryj kaszę przykrywką na 2-3 minuty i odczekaj aż wchłonie wszystko (krok ten możesz pominąć jeśli lubisz bardziej „wodnistą” jaglankę). W razie potrzeby podczas gotowania dodawaj nieco wody.
* W razie potrzeby dosłódź odrobioną ksylitolu, miodu i stewii. Jeśli owoc jednak był słodki nie ma takiej potrzeby.
A Ty w jakiej postaci lubisz kaszę najbardziej? I jakie są Twoje ulubione śniadania? 🙂