Pierniczki bez cukru na mące pełnoziarnistej

O potrzebie pomagania
29 listopada 2018
cele 2019
Moje cele na 2019 rok
11 stycznia 2019

Pierniczki bez cukru na mące pełnoziarnistej

pierniczki bez cukru pełnoziarniste

Inspirację do tego przepisu zaczęrpnęłam z bloga Przepisy Joli.  Nieco go zmodyfikowałam, aby pierniczki były zdrowsze i bardziej cynamonowe 😉

 

SKŁADNIKI

 

 • 500 g mąki pełnoziarnistej
 • 250 g miodu
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 120 g masła
 • 3 jaja
 • 1 opakowanie przyprawy do pierników (polecam taką bez dodatku cukru np. Katanyi i Delecta czy Dary Natury* w momencie kiedy piszę ten wpis skład tych produktów nie zawiera niczego oprócz kompozycji samych przypraw bez dodatku cukru czy mąki)
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • opcjonalnie: 1-2 łyżeczki kakao (ja nie dodawałam)

 

PRZYGOTOWANIE

 

 1. W garnku należy rozpuścić miód, przyprawę do pierników, masło, cynamon i opcjonalnie kakao jeśli dodasz. Następnie należy masę dobrze wystudzić. Powinna być zimna. Polecam podczas stydzenia przykryć garnek czy naczynie folią aluminiową – zapobiega to tworzeniu się takiej “zeschniętej” warstwy na górze.
 2. Mąkę przesiewamy przez sitko, dodajemy sodę oczyszczoną i mieszamy.  Następnie dodajemy jaja oraz ostudzoną masę miodową.
 3. Zagniatamy ciasto dokładnie i w razie potrzeby podsypujemy mąką. Szczególnie jeśli ciasto będzie nieco za rzadkie.
 4. Wkładamy ciasto do lodówki na około 30 minut.
 5. Wałkujemy ciasto na grubość około 0,5-1 cm. W razie potrzeby potrzeby podsypując blat lub stolnicę mąką.
 6. Wycinamy pierniczki foremkami i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut.
 7. Ważne: mniejsze pierniczki pieką się szybciej więć warto wykrawać pierniczki o zbliżonej wielkości i piec je na jednej blasze.

 

 

pierniczki bez cukru pełnoziarniste

 

Oceń ten artykuł
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Mgr dietetyki. Ukończyłam studia dietetyczne na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie, a także w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Uczyłam się również w Akdeniz Univeristy in Antalya. Obecnie uczę się w najstarszej szkole coachingu w Europie czyli Manhattan Noble Coaching w Anglii. Mieszkam w Anglii. Prywatnie uwielbiam czytać, uczyć się, doskonalić, poznawać siebie, słuchać audiobooków i podcastów. I wiele więcej. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
O potrzebie pomagania

Zaczęłam ten wpis od facebooka. Myślałam, że jestem w stanie napisać wszystko co chcę w kilku zdaniach. Okazało się, że się nie da. Otworzyłam więc nowy dokument. […]

Zamknij