Jak ugotować ryż perfekcyjnie?

krem z pomidorów
Krem z pomidorów (wegański) w 15 minut!
1 marca 2018
Owoce na diecie – cała prawda
13 marca 2018

Jak ugotować ryż perfekcyjnie?

jak ugotować ryż

Jak ugotować ryż? Co zrobić, aby się nie przypalił lub nie wyszła z niego dosłownie papka? Trzeba przestrzegać kilka prostych zaleceń.

 

JAK UGOTOWAĆ RYŻ? PORADY GORDONA RAMSEY’A

 

W przypadku ryżu basmati Gordon Ramsey absolutny mistrz swojego fachu zaleca by na 1 objętość ryżu użyć 1 i 1/2 objąetości wody. Zanim jednak ugotujemy ryż należy do dobrze przepłukać pod KONIECZNIE ZIMNĄ bieżącą wodą. To powoduje oczyszczenie ryżu z zanieczyszczeń, ale też skrobi. Moja babcia zawsze płukała ryż, aż zamiast mlecznej wody była kompletnie przezroczysta.

Następnie do garnka wrzucamy ryż i na tym etapie go doprawiamy. Szef kuchni poleca 2 gwiazdki anyżu, 2-3 ziarenka kardamonu (spłaszczone nieco w dłoniach), sól i pieprz. Następnie zalewamy ryż  wodą i wstawiamy na najwyższy możliwy ogień. PRZYKRYWAMY POKRYWKĄ. Jest pyszny 🙂 Testowałam 🙂

Kiedy ryż się zacznie się gotować zmniejszamy ogień na najmniejszy możliwy i gotujemy pod przykryciem 8 do 10 minut. NIE PODNOŚ POKRYWKI NA TYM ETAPIE. Po ugotowaniu wyjmij ewentualne dodatki jak np. anyż i kardamon. Wymieszaj delikatnie WIDELCEM.

 

Co ciekawe sprawdzałam także w jaki sposób poleca gotować ryż brytyjski kolega po fachu Gordona czyli Jamie Oliver i zasady są dokładnie te same. Całość też poleca wymieszać widelcem 🙂 Nie mówi jedynie nic o płukaniu ryżu, a wodę do gotowania ryżu poleca zarówno ugotowaną, gorącą jak i zimną. Według niego nie ma to znaczenia.

 

Przypuszczam, że gorąca gotowana woda może powodować szybsze ugotowanie się ryżu. Tak na logikę 🙂

 

JAK UGOTOWAĆ RYŻ O KONKRETNEJ DŁUGOŚCI ZIARNA ORAZ RYŻ BRĄZOWY?

 

 

Po prostu skorzystaj ze ściągawki poniżej. Gotuj według tych samych wskazówek co ryż basmati, ale odpowiednio dobierz proporcje wody.

 

Ryż długoziarnisty

1 szklanka ryżu  długoziarnistego na 2 szklanki wody – zagotuj na największym ogniu, a następnie zmniejsz na najmniejszy i gotuj około 18 minut. Wyłącz palnik i pozostaw na kilka minut pod przykryciem.

 


 

Ryż krótkoziarnisty

1 szklanka ryżu krótkoziarnistego na 1 i 1/4 szklanki wody -zagotuj na największym ogniu, a następnie zmniejsz na najmniejszy i gotuj około 18 minut. Wyłącz palnik i pozostaw na kilka minut pod przykryciem.

 


 

Ryż brązowy

1 szklanka ryżu brązowego na 1 i 3/4 szklanki wody – zagotuj na największym ogniu, a następnie zmniejsz na najmniejszy i gotuj około 40-45 minut. Wyłącz palnik i pozostaw na kilka minut pod przykryciem.

 


 

Ryż dziki

1 szklanka ryżu dzikiego na 4 szklanki wody – zagotuj na największym ogniu, a następnie zmniejsz na najmniejszy i gotuj około 30-45 minut (w zależności od rodzaju dzikiego ryżu) – trzeba kontrolować jego teksturę. Wyłącz palnik i pozostaw na kilka minut pod przykryciem.

 

 

Proste prawda? Gotowanie ryży przy tej prostej ściągawce nie powinno stanowić już problemu 🙂

 

 

 

Oceń ten artykuł
Kamila Urbaniak
Kamila Urbaniak
Dietetyk. Walczę z nadmiarem kilogramów i zespołem policystycznych jajników. Wierzę w edukację i to, że jest ona kluczem do polepszania naszego istnienia na wszystkich płaszczyznach. Jestem głęboko przekonana o ogromnej roli jaką odgrywają w życiu nawyki. Pracuję w oparciu o nie. Na blogu dzielę się wiedzą, opiniami i tym co bliskie czyli tematami związanymi z doskonaleniem, rozwojem, relacjami nie tylko międzyludzkimi. Tworzę treści, które są unikatowe w Internecie, wyrażają bowiem stan mojej wiedzy, doświadczenia i szczyptę osobowości. Prywatnie lubię luz w relacjach, uśmiech i gotowanie dla bliskich. :)
Przeczytaj poprzedni wpis:
krem z pomidorów
Krem z pomidorów (wegański) w 15 minut!

Krem z pomidorów to chyba najprostsza zupa świata. Myślę, że gdybym była początkująca w kuchni (a przecież jeszcze niedawno byłam) to na pewno nie ogarnąłby mnie […]

Zamknij